lzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina likumā paredzēt lielāku atklātību Valsts prezidenta ievēlēšanas procesā, organizējot augstā amata kandidātu publiskas debates.

Kā uzsver ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Viktors Valainis, šogad Latvijas politikā Valsts prezidenta vēlēšanas noteikti būs viens no būtiskākajiem notikumiem. ZZS vēlas panākt, lai šajā procesā ikviens Latvijas iedzīvotājs varētu iepazīt izvirzītos kandidātus valsts augstākajam amatam, uzklausot viņu viedokļus un redzējumu par mūsu valstij svarīgiem jautājumiem.

ZZS rosina Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā noteikt, ka Valsts prezidenta amata kandidātam ir tiesības izmantot valsts nodrošināto bezmaksas raidlaiku un tiesības piedalīties publiskajās debatēs sabiedrisko elektronisko plašsaziņu līdzekļu televīzijas un radio pirmajā programmā.

Valsts nodrošinātu kandidātiem bezmaksas raidlaiku divas reizes pa 30 minūtēm laika posmā no septītās dienas līdz priekšpēdējai dienai pirms Valsts prezidenta vēlēšanu dienas.

Ja par Valsts prezidentu izvirzītu divas vai vairākas kandidatūras, ZZS priekšlikumus paredz, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas un radio pirmajā programmā tiktu rīkotas kandidātu publiskās debates.

Tāpat ZZS aicina noteikt, ka Valsts prezidenta amata kandidātam ir pienākums pēc Saeimas frakcijas uzaicinājuma vismaz vienu reizi tikties ar šīs frakcijas deputātiem laika posmā no septītās dienas līdz priekšpēdējai dienai pirms Valsts prezidenta vēlēšanu dienas.

ZZS uzskata, ka Saeimā izskatīšanā iesniegtie likuma grozījumi nodrošinās lielāku atklātību Valsts prezidenta vēlēšanu procesā un ļaus ikvienam novērtēt izvirzītos kandidātus, kā arī cels sabiedrības uzticēšanās līmeni Valsts prezidenta institūcijai.