lzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) iebilst pret valdības ieceri esošajā situācijā, kad strauji aug energoresursu cenas un iedzīvotāji ar bažām sagaida nākamo apkures sezonu, atteikties no kūdras izmantošanas enerģētikā.

„Laikā, kad visas Eiropas valstis meklē piemērotākos un izmaksu ziņā efektīvākos veidus enerģētisko resursu nodrošināšanai un neatkarībai no Krievijas piegādēm, Latvijas valdība ar vieglu roku atsakās no mūsu vietējā resursa – kūdras. Tās plašāka izmantošana ļautu samazināt apkures izmaksas un līdz ar to iedzīvotāju maksājumus. Vienlaikus jāatceras, ka kūdra ir lēni atjaunīgs resurss – īpaši Latvijā,” akcentē ZZS Saeimas deputāts Viktors Valainis.

Viņš norāda, ka valdībai ne tikai nav skaidras stratēģijas, kā nodrošināt Latvijas tautsaimniecības un iedzīvotāju enerģētiskās vajadzības, bet tā ir arī gatava iznīcināt veselu nozares sektoru, tādējādi negatīvi ietekmējot tautsaimniecības attīstību reģionos kopumā.

Šonedēļ valdības darba kārtībā iekļautajā Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālā plānā noteikts, ka Latvija plāno atteikties no kūdras izmantošanas enerģētikā līdz 2030.gadam. Tāpat paredzēta pāreja no cietā fosilā kurināmā, tai skaitā, kūdras, apkures iekārtu izmantošanas uz ilgtspējīgiem apkures veidiem.

Kūdras resursi Latvijā nav precīzi noteikti un tiek lēsti ap 11.3 miljardiem kubikmetru, no tiem 1.1 miljards tonnu ir enerģētiskā kūdra. Kūdras izmantošana enerģētikā ir sarukusi, tomēr reģionos, īpaši Latgalē, to izmanto apkurei, jo kūdrai ir zemas izmaksas.

ZZS deputāti uzskata, ka esošajā situācijā nav pieļaujama atteikšanās no neviena vietējas izcelsmes energoresursa arī ilgtermiņā. Būtiski ir mazināt atkarību no energoresursu importa un nodrošinātu iespējami zemas izmaksas, kā arī mazināt riskus enerģētiskās krīzes gadījumā.

ZZS atkārtoti aicina valdību diskutēt un iespējami drīzākā laikā vienoties par mērķtiecīgu stratēģiju, lai plašāk izmantotu vietējos resursus Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanai.