lzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienība ZZZS) aicina valdību nevilcināties un nekavējoties lemt par mērķtiecīgu un iedzīvotāju interesēm atbilstošu pasākumu plānu energoresursu cenu kāpuma kompensēšanai, jo līdzšinējā Krišjāņa Kariņa vadītās valdības rīcība ir novēlota un nepietiekama, lai bez bažām sagaidītu nākamo apkures sezonu.

„Nav šaubu, ka Latvijā ir krīze energoresursu cenu kontekstā. Iedzīvotāji pauž bažas par nesamērīgo gāzes cenu pieaugumu, kāpj arī citu kurināmo izmaksas, tomēr valdība turpina noskatīties un necenšas jautājumu risināt pēc būtības. Līdzīga situācija bija vērojama Covid-19 pandēmijas laikā, kad valdības nespēja ātri pieņemt pārdomātus lēmumus nodarīja būtisku kaitējumu Latvijas tautsaimniecībai un iedzīvotāju labklājībai,” atzīst ZZS Saeimas deputāts Viktors Valainis.

Viņš aicina valdības locekļus nevis baudīt atvaļinājumu, bet nekavējoties sēsties pie galda ar pašvaldībām, energoresursu piegādātājiem un citām iesaistītajām pusēm, lai lemtu par kompleksu atbalsta pasākumu plānu, sagaidot nākamo apkures sezonu.

„Ir saprotams, ka situācija pasaules tirgos nav vienkārša. Tomēr valdības uzdevums ir adekvāti reaģēt un piedāvāt iedzīvotāju interesēm atbilstošus risinājumus. Līdz šim izziņotā pakotne siltumapgādes izmaksu kompensēšanai 350 miljonu apjomā ir nepietiekama un tajā paredzētie pasākumi sasniegs vien nelielu daļu iedzīvotāju,” norāda V.Valainis.

Nesen publiskotā iedzīvotāju aptauja liecina, ka lielais vairums jeb 63% aptaujāto šogad nav saņēmuši algas pielikumu, neskatoties uz to, ka inflācija sasniegusi divciparu skaitli. Šajā situācijā valdībai ir nekavējoties jādomā, kā atbalstīt iedzīvotājus, jo strauji augošie apkures rēķini lielākajai daļai nebūs samaksājami.

Arī pašvaldības norādījušas, ka ir maz skaidrības par situāciju nākamajā apkures sezonā un par nepieciešamo rīcību, lai tai pienācīgi sagatavotos.

ZZS uzskata, ka valdībai ir jādara viss, lai sekmētu vietējo energoresursu – koksnes produktu – pieejamību tirgū, piemēram, ierobežojot eksportu. Tāpat jādomā par nodokļu politikas izmaiņām attiecībā uz energoresursiem. Esošajā situācijā no akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa būtiskus ienākumus gūst valsts budžets, bet pašvaldībām pieaug tikai izdevumi.

„Ne iedzīvotāju, ne pašvaldību kabatas nav tik dziļas, lai iznestu visu energoresursu krīzes smagumu uz saviem pleciem, tāpēc valdībai ir jāiesaistās un jāpiedāvā reāli risinājumi, lai ziemā cilvēki nepaliktu bez siltuma,” uzskata V.Valainis.