lzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu aicina skaidrot valdības plānoto rīcību saistībā ar dramatisko energoresursu cenu kāpumu.

ZZS uzskata, ka, ievērojot energoresursu cenu kāpumu, pieauguši elektroenerģijas, gāzes un centralizēto siltumapgādes sniedzēju tarifi, kas var rezultēties ar enerģētisko krīzi un būtiski ietekmēs Latvijas iedzīvotāju un arī uzņēmēju izdevumus.

ZZS līdzpriekšsēdētājs Edgars Tavars akcentē, valdībai šobrīd ir jārīkojas proaktīvi, ātri un precīzi, jo paralēli Covid-19 pandēmijas krīzei, enerģētiskās krīze var nest milzu postījumu ne tikai mazāk aizsargātajai sabiedrības daļai, bet arī vairumam uzņēmēju. “Nav jāgaida kosmisks cenu pieaugums un liels skaits parādnieku. Ir jāatceļ visi liekie komandējumi, nevajadzīgie lēmumi, neauglīgās diskusijas un nelietderīgie tēriņi, lai visus spēkus un resursus veltītu enerģētiskās krīzes novēršanai,” uzskata E.Tavars.

Arī ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze akcentē nepieciešamību valdībai nekavējoties lemt par atbalstu iedzīvotājiem. “Ja premjera K.Kariņa teiktais, ka naudas ir tik daudz, kā nekad nav bijis, ir patiesība, tad mazās pensijas var divkāršot, tad skolotāju un mediķu algas var celt būtiski un palīdzēt visiem trūcīgākiem, kuri dramatiski izjutīs elektrības, gāzes, siltuma un citu cenu kāpumu un nevarēs nomaksāt rēķinus. Savukārt, ja šis izteikums ir meli, tad Latvijas mazāk turīgiem iedzīvotājiem būs grūta ziema, kurā daudzi rēķini paliks nenomaksāti, lai varētu nopirkt maizi,” norāda A.Krauze.

ZZS deputāti pieprasa premjeram sniegt informāciju par valdības rīcību, reaģējot uz energoresursu cenu kāpumu: vai Ministru kabinets ir izstrādājis rīcības plānu, lai novērtu energoresursu sadārdzinājuma iespējamo apdraudējumu valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitātei.

Tāpat ZZS deputāti aicina skaidrot, vai valdība ir izstrādājusi rīcības plānu, kā novērst apstākļus, ka mājsaimniecībām iestājas nenovēršamas grūtības veikt norēķinus par energoresursiem. Pēc ekonomikas ministra iepriekš sniegtās informācijas tas varētu skart par 150 000 mājsaimniecību.

Vienlaikus valdības vadītājam ir jāatbild, vai valdībai ir konkrēts plāns, lai palīdzētu mazāk aizsargātajai sabiedrības daļai pārvarēt energoresursu (elektrība, gāze, centralizētā siltumapgāde) cenu kāpumu.

ZZS deputāti arī vēlas noskaidrot Ministru kabineta novērtējumu, kā energoresursu cenu izmaiņas sadārdzinās uzņēmumu sniegto pakalpojumu un saražoto preču izmaksas, tai skaitā pirmās nepieciešamības precēm, kā arī energoresursu cenu izmaiņu iespējamo ietekmi uz inflācijas rādītājiem.