lzs.lv


Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) krasi iestājas pret valdības plānoto uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu samazinājumu, kas šodien ir valdības sēdes darba kārtības jautājums.

Finanšu ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums „Par iespējām ieviest uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumus investīciju veicināšanai” paredz samazināt UIN atlaides par ziedotajām summām apmēru no 85% (kā tas ir šobrīd) līdz 70%, sākot ar 2014.gada 1.janvāri. Savukārt plānotais atvieglojumu samazinājums no 2015.gada budžetā papildus ienestu vien 2 miljonus latu.

ZZS norāda, ka UIN jeb peļņas nodokļa atvieglojuma samazinājums ir būtisks drauds sabiedriskā labuma institūciju eksistencei, un tas izdarīs būtisku triecienu pa jau šobrīd nepietiekami finansēto nevalstisko organizāciju sektoru. Samazinot uzņēmumu peļņas nodokļa atlaidi, mazināsies uzņēmēju interese arī turpmāk atbalstīt gan kultūras, gan sporta, gan arī sociālās infrastruktūras sabiedriskās organizācijas, kas šobrīd darbojas, lielākoties, pateicoties tieši komersantu ziedojumiem.

Tā, piemēram, ja netiks līdztekus piedāvāts UIN atlaides samazinājuma kompensējošais mehānisms, būs jāatceļ tādu pasākumu rīkošana kā Latvijas Jaunatnes Olimpiāde, Latvijas Jaunatnes Basketbola līga utml., kas šobrīd notiek tikai par sponsoru ziedoto finansējumu. Tāpat lielā mērā no uzņēmumu peļņas nodokļa ziedojumiem darbojas tādas sabiedriskā labuma organizācijas kā Latvijas bērnu fonds, Ziedot.lv, samariešu, pensionāru, labdarības un citas sociālā nozares organizācijas.

Pieņemot lēmumu par UIN atvieglojuma samazināšanu, valdība demonstrēs negatīvu attieksmi pret sabiedriskā sektora un pilsoniskās līdzdarbības lomu gan demokrātiskās sabiedrības nostiprināšanā, gan valsts attīstībā kopumā.

Informāciju sagatavoja:
Ilona Jurševska, ZZS