lzs.lv


Zaļo un zemnieku savienības valdes priekšsēdētāja, Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētāja vietnieka Armanda Krauzes uzruna Latvijas Zemnieku savienības kongresā Jelgavā 2016. gada 16. aprīlī

 

Labdien!

Ministru prezidenta kungs, priekšsēdētāja kungs, dāmas un kungi, kongresa delegāti viesi!

Sveicu visus svētkos! Ikkatrs kongress ir kaut kas īpašs, kur mēs ierodamies pacilātā noskaņojumā un domājam par nākotnes darbiem.

 

Ir apritējis gads un šodien mēs atkal esam pulcējušies Latvijas Zemnieku savienības kongresā, lai atskatītos uz to, kas izdarīts un izvirzītu mērķus nākamajam gadam. Iepriekšējā kongresā mēs ar lepnumu varējām ziņot par padarīto, jo bijām guvuši labus rezultātus Saeimas vēlēšanās un Zaļo un zemnieku savienība varēja droši teikt – mēs esam uzvarētāji, jo atšķirībā no mūsu sīvākajiem konkurentiem, kuri zaudēja mandātus, mēs ieguvām būtiski vairāk vietas Saeimā.

 

Arī šoreiz, atskatoties uz pavadīto gadu, mēs varam lepoties ar labu darbu un labiem panākumiem, jo Zaļo un Zemnieku savienību veidojošās partijas ir strādājušas izcili kā komanda, kā pulkstenis, un tagad mēs vadām valdību.

 

Ja arī mūsu domas kādā jautājumā atšķiras vai kāds no partneriem sāk sagurt, tad vienmēr mūsu rindās ir biedri, kas mūs sapurina un sniedz atbalstu, lai mēs sasniegtu kopīgos mērķus. Mēs kārtīgi strādājot esam guvuši tautas atzinību un atbalstu, ko apliecina mūsu augstie reitingi, jo ar darbiem parādam, ka pildām vēlētājiem dotos solījumus.

 

Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija un mūsu partneri no partijas „Latvijai un Ventspilij”, Liepājas partijas vienotā komandā veiksmīgi ir realizējuši mūsu kopīgos Zaļo un zemnieku savienības mērķus un programmu uzstādījumus. Līdz šim mēs bijām uzticami koalīcijas partneri, kas nodrošināja valdības stabilitāti un arī turpmāk mums jādarbojas tik pat veiksmīgi, bet nu jau kā politiskam spēkam, kas vada valsti. 

 

Un šeit es citēšu Latvijas Zemnieku savienības dibinātāja Kārļa Ulmaņa vārdus:

“Katrs savā darbā, bet visi valsts darbā! Visi palīgā valdībai! Tāds ir mūsu aicinājums. Ne neauglīgu noliegšanu, bet padomu; ne uzbrukumus, bet apzinīgu līdzdarbību; ne ārēju skaļumu, bet neatlaidību; ne savstarpēju apkarošanu, bet vienotu domu! Vienība ir viena doma, viens mērķis, viens ceļš. Ja mums būs patiesā vienība, ja mēs būsim vienoti domās, mērķos, ceļos, tad neviens nejutīsies ne atstumts, ne pamests.” 

 

Un te nu jāsaka, skatoties uz citām partijām, ka – ne partijas nosaukumā ielikts konkrēts vārds nenodrošina vienotu darbu. Savukārt mēs esam mācījušies no mūsu partijas dibinātāja Kārļa Ulmaņa gudrības un strādājam vienoti mūsu ZZS komandā!

 

Izdarīts ir daudz, bet vēl vairāk darāmā ir mums priekša. Mums ir jāvada valdība un valsts, jāpārvar daudz grūtību sarežģītajā ģeopolitiskā situācijā. Es esmu gandarīts, ka mums ir daudz biedru, kuri neskopojas ar vērtīgu padomu un tādējādi palīdz partijai izvēlēties pareizo ceļu. Biedri ir tie, kas uzdod mums –  deputātiem, ministriem, partijas valdei uzdevumus un mēs realizējam biedru un vēlētāju uzdoto.

 

Kā piemēru es varu minēt ļoti smago bēgļu problēmu. Tieši Latvijas Zemnieku savienības biedri bija tie, kas stiprināja mūsu deputātu pārliecību, ka mums ir strikti jāiestājas pret tādu bezatbildīgu politiku bēgļu uzņemšanā, kā to uzsāka realizēt Vācijas kanclere Angela Merkele. Mūsu biedri teica – nē bēgļiem! Un tāpēc mēs pavisam droši, jūtot Zemnieku savienības biedru atbalstu līdz galam cīnījāmies pret bēgļu uzņemšanu.

 

Šeit es īpaši vēlos pateikties mūsu ZZS deputātiem, kuri nelokāmi balsoja pret bēgļiem un izturēja koalīcijas partneru deputātu spiedienu un draudus par valdības krišanu, jo uzklausīja partiju biedrus un priekšsēdētāju Augustu Brigmani.

 

Mūsu un Zemnieku savienības biedru pārliecība bija – nē bēgļiem un šodien mēs redzam, mums bija un joprojām ir taisnība. Es vēlos atgādināt, ka toreiz vēl nebija notikuši ne terora akti Parīzē, ne Briselē. Skaidrībai es vēlos teikt – mēs pavisam noteikti esam gatavi palīdzēt un uz laiku izmitināt dažus nelaimē nonākušus un no kara briesmām aizmukušus patvēruma meklētājus, bet neesam gatavi Latvijā uzņemt tūkstošiem citas kultūras un mentalitātes klaidoņus, kuri meklē laimīgo zemi ar piena un medus upēm.

 

Lai risinātu daudzus, jo daudzus problēmjautājumus es redzu, ka mums turpmāk jāstrādā daudz vairāk un rūpīgāk, kā ir strādāts iepriekš. Taču, plānojot nākotnes darbus, svarīgi ir arī mūsu līdzšinējie darbi un mūsu partijas biedru agrāk nospraustie mērķi.

Un šeit es atkal citēšu Kārli Ulmani:

“Katram zemturim jāzina, ka jāpaiet zināmam laikam līdz pļaujai un ka nevar pļaut tur, kur nav sēts. Pamazām jūsos nostiprināsies atziņa, ka katrai lietai ir sava vieta un savs laiks. Bez šīs zināšanas dzīve un darbs nekad nedod zelta pļauju un ražu. To atminiet!” 

 

Šobrīd ir mūsu laiks un varu droši teikt, ka Latvijas Zemnieku savienības un mūsu ZZS partneru pagājušā gadā sētā sēkla ir sadīgusi un aug labi, taču raža nav nobriedusi. Vēl ir jākopj tīrumi un jāsēj jauna sēkla, lai mēs ražu varētu novākt gan 2017. gada jūnija sākumā pašvaldību vēlēšanās, gan 2018. gada oktobrī Saeimas vēlēšanās. Mums ir nepieciešams paveikt vēl daudz valsts un iedzīvotāju labā, taču mēs esam jau ļoti daudz izdarījuši.

 

Piemēram, mēs panācām, lai visiem lauksaimniekiem neatkarīgi no saimniekošanas veida valsts un Eiropas Savienības un valsts atbalsta maksājumu netiek aplikti ar ienākuma nodokli. Tas ir īpaši nepieciešams, jo mūsu lauksaimnieki saņem mazākos platību maksājumus un pašlaik ir ļoti grūti laiki vairākām lauksaimniecības nozarēm, bet, jo īpaši smags stāvoklis ir piena ražotājiem. Lai palīdzētu uzņēmējiem, mēs meklējam iespējas visās jomās, un jau pagājušā gadā panācām, ka lauksaimniekiem arī nekustamā īpašuma nodoklis pieaug ne vairāk kā par 10%. Mēs arī esam devuši startu gāzes tirgus atvēršanai, un tas nodrošinās mūsu enerģētisko neatkarību, ļaujot pirkt gāzi no tā, kas piedāvā zemāko cenu.

 

Šogad, vadot valdību, mēs turpinām iesākto, piemēram, mūsu Ministru prezidents Māris Kučinskis ir paziņojis, ka nekustamā īpašuma nodokļa kāpums tiks iesaldēts uz gadu, jo ir jāatrod risinājumi, lai no pārmērīga nodokļa kāpuma neciestu gan lauksaimnieki, gan iedzīvotāji. Mēs nevaram pieļaut, ka kādam skolotājam, medicīnas darbiniekiem vai jebkuram citam pilsonim nodokļa slogs spiež pamest dzimtas mājas tikai tāpēc, ka kāds ir sarēķinājis, ka jāmaksā lielāks nodoklis. Mums arī vienlaikus jānodrošina, lai šādas un līdzīgas izmaiņas neradītu grūtības pašvaldību budžetos.

 

Tie ir tikai daži piemēri par to, kas jau izdarīts un kas jādara. Darāmo darbu saraksts ir garš – valsts drošība, aizsardzība un robežu stiprināšana, reformas veselības nozarē, ceļu un citu infrastruktūras objektu sakārtošana efektīvi, laikā apgūstot ES fondu līdzekļus un uzsāktais darbs pie ceļu fonda atjaunošanas. Lai visu to nodrošinātu ir nepieciešami finanšu līdzekļi, tādēļ ļoti nozīmīgi ir nevis celt nodokļus, bet radīt uzņēmēju darbam labvēlīgus apstākļus, lai uzņēmumi attīstītos un radītu jaunas darba vietas. 

 

Taču ar to ir par maz. Joprojām milzīgas nodokļu summas nenokļūst valsts kasē neefektīva Valsts ieņēmuma dienesta darba rezultātā, tādēļ ir jārīkojas un nepieciešams pārstrukturēt un attīrīt Valsts ieņēmumu dienestu no negodīgiem darbiniekiem, nodrošinot ekonomisko noziegumu efektīvu atklāšanu un novēršanu. Tomēr jāstrādā apdomīgi un jāspēj nodrošināt, lai aizdomu ēna nekristu uz godīgiem darbiniekiem. Ir jāmāk atsijāt pelavas no graudiem. Iedzīvotāji gaida no mums rīcību, jo Valsts ieņēmumu dienests pilnībā ir zaudējis reputāciju. Mūsu uzdevums ir rīkoties un sasniegt rezultātus arī šajā jomā.

 

Noslēgumā es vēlos vēlreiz izteikt pateicību visiem Latvijas Zemnieku savienības biedriem, deputātiem, ministriem par veiksmīgu darbu un labiem sasniegumiem!

 

Šodien, nedaudz vairāk nekā gadu pirms mūsu partijas simtgades izvēlējos Kārļa Ulmaņa citātus, jo viņš ir viens no Latvijas Zemnieku savienības dibinātājiem un līderiem, un bija spilgtākais latviešu nacionālo centienu paudējs un latviskās Latvijas simbols.

 

Būsim līderi, būsim stipri garā, strādājot Latvijas Zemnieku savienības un Latvijas labā!

 

Paldies!