lzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, aicinot skaidrot valdības stratēģiju siltumnīcas gāzu efekta samazināšanai ne tikai transporta, bet arī citās nozarēs un tautsaimniecībā kopumā.

ZZS deputāti norāda, ka Ministru kabinets pieņēmis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumu „Par atbalstu bezizmešu transporta iegādei”, paredzot no 2022.gada sākuma finansiālu atbalstu grantu veidā videi draudzīgu, mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādei. Tādējādi Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta projektu konkursā divu gadu laikā atbalstu plānots sniegt iedzīvotājiem, valsts un pašvaldību iestādēm un to kapitālsabiedrībām vairāk nekā 2200 mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādei 10 miljonu eiro apmērā.

ZZS deputāti pieprasījumā premjeram aicina iepazīstināt ar valdības stratēģiski pamatotu pieeju siltumnīcas gāzu efekta samazināšanas jautājumam arī citās nozarēs, kā arī sniegt aprēķinus, kā videi draudzīgu, mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegāde iekļautos kopējā plānā. Vienlaikus deputāti vēlas noskaidrot, kādi ir valdības plānotie rezultāti siltumnīcas gāzu efekta mazināšanā un kāds ir prognozētais ieguvums Latvijas sabiedrībai un tautsaimniecībai.

Pieprasījumā deputāti aicina premjeru skaidrot, vai valdības iecerētais ieguldījums 10 miljonu eiro apmērā ir adekvāts, ja tiek plānots atbalsts konkrēti 2200 automašīnu iegādei, un ko no šī ieguldījuma iegūs sabiedrība un tautsaimniecība kopumā.

Tāpat deputāti lūdz premjeru atklāt VARAM argumentus atbalstīt tieši turīgāko sabiedrības daļu, kuri jau lieto relatīvi jaunas un videi draudzīgākas automašīnas, un iezīmēt plānus atbalstīt pārējos transportlīdzekļu īpašniekus/lietotājus, lai tie spētu nomainīt novecojušo autoparku.

Pieprasījumā premjeram lūgts arī pamatot videi draudzīgu, mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādes efektivitāti, lai mazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas.