lzs.lv

Pēc Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas iniciatīvas-vairāk nekā 34 parlamentārieši pieprasa 48 stundu laikā sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai uzdotu valdībai beidzot nekavējoties izstrādāt Latvijas valsts interesēm atbilstošu rīcības plānu energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai.

„Šonedēļ Nordpool biržā elektrības cena uzlēca līdz 4 eiro par kilovatstundu, liekot uzņēmējiem izslēgt ražošanas iekārtas un iedzīvotājiem mājās atslēgt no strāvas elektroierīces. Tā nav un nevar būt normāla situācija, tāpēc valdībai ir steidzami jāķeras pie darba un jāpiedāvā izsvērtus un konkrētus risinājumus energokrīzes pārvarēšanai. Mēs to nedrīkstam atstāt tikai uz cilvēku un uzņēmēju pleciem,” uzsver ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis, piebilstot, ka valdības nespēja ātri pieņemt pārdomātus lēmumus turpina nodarīt būtisku kaitējumu Latvijas tautsaimniecībai un iedzīvotāju labklājībai.

Iedzīvotāji šobrīd visus uzkrātos līdzekļus, piemēram, lai sagatavotu bērnus skolas gaitu sākumam, ir spiesti izlietot, maksājot uzpūstus elektrības rēķinus. ZZS deputāts atzīmē, ka līdz šim brīdim valdība nav iniciējusi jebkādas pārrunas ar Nordpool vai meklējusi citus risinājumus, lai panāktu zemāku elektroenerģijas cenu. „Jau ilgāku laiku ir skaidri redzams, ka Nordpool cenu veidošanas mehānisms pret Latviju nav taisnīgs. Brīdī, kad mēs spējam saražot pietiekamu elektroenerģijas apjomu, esam spiesti to atdot teju par velti, bet, kad Latvijai tā ir nepieciešama – mums elektrība jāpērk par dārgu naudu,” skaidro V.Valainis.

Arī ZZS priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Armands Krauze akcentē valdības nespēju tikt galā ar elektroenerģijas cenām un biržas spekulācijām. „Ja valdība nespēj to apturēt, valstij piederošajam „Latvenergo” birža ir jāpamet, lai mūsu iedzīvotāji maksātu par godīgu cenu par elektroenerģiju, nevis turpinātu vairot spekulantu peļņu,” uzskata A.Krauze.

Saeimas deputāti vairākkārt aicinājuši valdību nevilcināties un nekavējoties lemt par mērķtiecīgu un iedzīvotāju interesēm atbilstošu pasākumu plānu energoresursu cenu kāpuma kompensēšanai. Parlamentārieši izprot situāciju pasaules tirgos, kas nav vienkārša. Tomēr valdības uzdevums ir adekvāti reaģēt un piedāvāt iedzīvotāju interesēm atbilstošus risinājumus. Līdz šim izziņotā pakotne siltumapgādes izmaksu kompensēšanai ir nepietiekama un tajā paredzētie pasākumi sasniegs vien nelielu daļu iedzīvotāju, akcentē Saeimas deputāti.

Arī pašvaldības norādījušas, ka ir maz skaidrības par situāciju nākamajā apkures sezonā un par nepieciešamo rīcību, lai tai pienācīgi sagatavotos.
„Uzskatam, ka valdībai ir jādara viss, lai sekmētu vietējo energoresursu – koksnes produktu – pieejamību tirgū, piemēram, ierobežojot eksportu. Tāpat jādomā par nodokļu politikas izmaiņām attiecībā uz energoresursiem. Esošajā situācijā no akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa būtiskus ienākumus gūst valsts budžets, bet pašvaldībām pieaug tikai izdevumi,” teikts vairāk nekā 34 deputātu parakstītajā Saeimas lēmumprojektā.
Saeimas deputāti vēlas skaidru valdības redzējumu par to, kā notiek sagatavošanās darbi nākamajai apkures sezonai un kā tiks nodrošināts pietiekams energoresursu apjoms mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

Ņemot vērā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenu netipiski straujā un lielā pieauguma radīto negatīvo iespaidu uz ražošanas izmaksām visos segmentos, tautsaimniecības konkurētspēju un mājsaimniecību izdevumiem, kā arī uzsverot, ka, vismaz daļējai elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenu pieauguma kompensācijai, ir nepieciešama nekavējoša valsts atbalsta palielināšana, Saeimas deputāti aicina Saeimu lemt par uzdevumu Ministru kabinetam steidzami izstrādāt un nedēļas laikā ziņot parlamentam par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai.