lzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti pieprasījuši Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam skaidrot valdības lēmumu intensificēt mežu izciršanu, tādējādi apdraudot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un virzību uz ilgtspējīgu, līdzsvarotu mežu apsaimniekošanu. 

Latvijas vides aizsardzības organizācijas pauda satraukumu par Ministru kabineta šīs nedēļas, 21.jūnija, darba kārtībā steidzamības kārtā iekļautajiem grozījumiem noteikumos par koku ciršanu mežā, kas pieļauj jaunāku mežu izciršanu. Neskatoties uz to, ka šie grozījumi jau divreiz apstādināti sabiedrības spiediena dēļ, tagad tie ir pieņemti. Tas ir pretrunā arī ar iepriekš izteikto solījumu, ka noteikumu grozījumi tiks skatīti pēc to saskaņošanas ar vides aizsardzības organizācijām un meža nozari, uzsver ZZS deputāti.

Vides aizsardzības organizācijas norādījušas, ka noteikumu grozījumi, kas ļauj izcirst jaunākus priežu, egļu un bērzu mežus, pirmoreiz tika virzīti jau 2017.gadā un atkārtoti 2019.gadā. Kopš tā laika diskusijas par šo jautājumu nav notikušas, lai gan vides aizsardzības organizācijas jau iepriekš uzsvērušas, ka nav pieļaujams kāpināt ciršanas apjomus un noplicināt mežu dabas daudzveidību, mazinot iespējas Latvijai sasniegt klimata pārmaiņu mazināšanas mērķus.

ZZS Saeimas frakcija aicina Ministru prezident skaidrot, kāda ir valdības nostāja saistībā ar Latvijas dabas bagātību – koku – nekontrolēto eksportu. Ievērojot to, ka 75% meža nozares produkcijas tiek eksportēti, ZZS deputāti vēlas noskaidrot, vai valdība ir plānojusi pasākumus, kas veicinātu koku un koksnes produkcijas lielākas pievienotās vērtības radīšanu Latvijā, tādējādi radot pienesumu Latvijas tautsaimniecībai.

Tāpat ZZS aicina valdības vadītāju sniegt vērtējumu, kā šonedēļ pieņemtie noteikumu grozījumi ietekmēs Latvijas mežus un kā Latvija paredzējusi pildīt Eiropas Savienības kopējo mērķi nodrošināt 30% sauszemes teritorijas atvēlēšanu dabas aizsardzībai un 10% sauszemes teritorijas stingru aizsardzību.

ZZS arī premjeram pieprasa skaidrot, kāpēc diskusijas par mežizstrādes nosacījumu atvieglojumiem notikušas, neiesaistot vides aizsardzības organizācijas, kas rada bažas, ka šajā procesā nav ņemtas vērā sabiedrības intereses.