lzs.lv

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam par to, cik efektīvi un savlaicīgi Latvija pilda Eiropas Savienības (ES) noteiktās sankcijas pret Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātiem oligarhiem un propagandistiem.

ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis norāda, ka laikā, kad jau trešo nedēļu notiek Krievijas agresija pret Ukrainu, vērojama zināma neizlēmība un nevēlēšanās no valsts puses pieņemt konkrētus un adekvātus lēmumus pret ES “melnajā sarakstā” iekļautajām 696 fiziskām personām un 56 juridiskajām personām.

Pirmdien, 14.martā, līdz ar publicēšanu ES Oficiālajā vēstnesī stājušās spēkā sankcijas pret Krievijas prezidentam V.Putinam pietuvinātiem oligarhiem un propagandistiem. Tās tika noteiktas saistībā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu. ES Padomes regulā norādīts, ka iesaldēti tiek visi resursi, kas ir sankcionēto personu vai ar tām saistītu fizisko vai juridisko personu, vienību vai struktūru īpašumā, valdījumā, turējumā vai pārziņā.

Saistībā ar ES un ASV noteiktajām sankcijām pret Krieviju Latvijas bankās iesaldēti aptuveni 8 miljoni eiro, ziņojusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). Savukārt Tiesu administrācija ir nosūtījusi izvērtēšanai Latvijas tiesām informāciju par liegumu uzlikšanu vēl 28 nekustamajiem īpašumiem, kas pieder juridiskām personām, bet šo juridisko personu patiesie labuma guvēji ir sankciju sarakstā esošās fiziskās personas.

Tomēr publiskajā telpā izskanējusi informācija, ka Latvijas valsts iestādes vilcinās arestēt pēc Krievijas armijas iebrukšanas Ukrainā sankciju sarakstā iekļautā Krievijas prezidentam pietuvinātā miljardiera Pjotra Avena īpašumus.

Līdz ar to ZZS deputāti pieprasa valdības vadītājam paskaidrot, vai ir zināms, kādi un cik īpašumi, kā arī citi resursi Latvijā ir pakļauti ES Padomes regulai. Tāpat premjers lūgts sniegt informāciju par sankcijām pakļauto resursu iesaldēšanas procesu, sniedzot vērtējumu, vai tas notiek pietiekami efektīvi, kā arī norādot atbildīgos šajā jautājumā.