lzs.lv

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāti pieprasījumā zemkopības ministram Didzim Šmitam aicina skaidrot, kāda būs valdības rīcība un attieksme, atbalstot krīzē nonākušo piensaimniecības nozari.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) pēc piena nozares darba grupas sēdes pieņēmusi lēmumu aicināt valdību nekavējoties izsludināt ārkārtas stāvokli Latvijas piensaimniecības nozarē. ZZS deputāti pieprasa zemkopības ministru iesniegt deputātiem izvērtējumu par LOSP 17.maijā izstrādātajiem priekšlikumiem nekavējošai krīzes situācijas risināšanai, kā arī nozares sakārtošanas un attīstības ilgtermiņa risinājumiem.

Tostarp deputāti vēlas noskaidrot par nozari atbildīgās ministrijas redzējumu par konkrētiem pasākumiem, piemēram, noteikt prasības tirgotājiem veikalos nodalīt atsevišķus plauktus, stendus Latvijas pārtikas produktiem, ieviest prasības piena produktu iepakojumam, izvietojot norādi par uzcenojuma sadalījumu starp produkta ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju, izskatīt iespēju maksāt kompensācijas par piena ražošanas saimniecību likvidāciju, veikt piena produktu intervenci no valsts puses, turpināt valsts atbalstu piena ražotājiem elektroenerģijas cenas sadārdzinājumam, izveidot “Pārtikas Regulatoru”, kas noteiktu uzcenojuma ierobežojumus un godīgu konkurenci starp produkta ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju.

ZZS deputāti pieprasījumā norāda, ka šobrīd ar bažām raugās uz līdzšinējo zemkopības ministra darbību saistībā ar valdības atbalstu krīzē esošajai Latvijas piensaimniecības nozarei. Jau šā gada 16.martā, debatējot par pieprasījumu zemkopības ministram “Par nekavējošu rīcību piena nozares glābšanai”, deputāti norādīja, ka piensaimniecības nozares problēmu sakne ir nevis Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Polijā. Līdz ar to deputāti neprognozēja ātru krīzes risinājumu, akcentējot, ka Latvijas piena lopkopības saimniecības katru dienu strādā zem pašizmaksas.

Diemžēl kopš marta Saeimas sēdes nav sekojusi aktīva valdības rīcība, un ZZS deputātus satrauc situācija nozarē. Piena ražošana ir Latvijas tradicionālā nozare, un tās pastāvēšana ir būtiska tautsaimniecībai. Tā ir ne tikai nozīmīga pārtikas nodrošinājuma ķēdes sastāvdaļa, bet arī nodrošina darbavietas reģionos, nodokļu iemaksas valsts budžetā, Latvijas reģionu un ainavu uzturēšanu un vides saglabāšanu, kā arī vietējā produkta pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, akcentē ZZS.

Deputāti mudina ministru D.Šmitu skaidrot, kāda būs viņa nostāja attiecībā uz piensaimnieku aicinājumu valdībai lemt par ārkārtas stāvokļa izsludināšanu piensaimniecībā, lai ilgtermiņā saglabātu piena nozari Latvijā.