lzs.lv


Vakar, 25.septembrī, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti tikās ar ekonomikas ministru Danielu Pavļutu, lai uzzinātu ministra viedokli par šī brīža aktuālajiem jautājumiem.

Sarunas laikā ZZS deputātiem bija iespēja pārrunāt ne tikai uzmanības lokā nonākušo jautājumu par Latvijas ostu darbības efektivizēšanu, bet uzzināt par valdības plānoto rīcību arī tādos svarīgos jautājumos kā, piemēram, finanšu grūtībās nonākušās AS «Liepājas metalurgs» tiesiskās aizsardzības procesa realizāciju un uzņēmuma restrukturizācijas iespējām.

Tāpat tika pārrunāts jautājums par Latvijas dabasgāzes tirgus attīstību un tā iespējamo liberalizāciju piecu sešu gadu perspektīvā. Tikšanās laikā deputāti uzklausīja ministra viedokli par reģionālās un vietējās enerģētikas infrastruktūras iespējamiem risinājumiem. ZZS uzskata, ka ir būtiska tāda enerģijas tirgus izveide, kas neradītu nesamērīgus cenu riskus patērētājiem un novērstu reģiona un valsts atkarību no viena gāzes piegādātāja.

Tostarp ZZS uzklausīja ministra sniegtos nepārliecinošos argumentus par nepieciešamību ar nākamo gadu celt akcīzes nodokli autogāzei, kur Eiropas Savienības likumdošana vienotu pieeju dabasgāzes izmantošanā transporta vajadzībām varētu pieprasīt vien tuvāko gadu laikā. Šādas iniciatīvas ieviešana varētu nozīmēt pat konkrētās degvielas nozares likvidēšanu, uzskata ZZS.

Noklausoties ministra viedokli par atsevišķu ostu neefektīvu pārvaldi, ZZS nepiekrīt Pavļuta idejai kā atsevišķu „ostu menedžeru” disciplinējošu pasākumu ieviest jaunu nodevu visām ostām. ZZS neatbalsta Pavļuta virzīto jauno priekšlikumu, kas paredz ostu nodevu 50% apmērā no peļņas, kas iemaksāta valsts budžetā, bet ne mazāk kā ostas nodeva, kas iemaksāta pašvaldības budžetā. ZZS uzskata, ka valdībai ir jāstrādā ar ostu pārvaldības uzlabošanu, nevis jāizdomā jaunas nodevas, kas, šajā gadījumā, ietekmēs gan Latvijas ostu, gan valsts tranzīta koridora starptautisko konkurētspēju.

ZZS jau iepriekš ir norādījusi un aicinājusi valdību strādāt tā, lai tranzīta attīstība būtu valsts kopējā virzība. Jo tikai tad, kad ostas un tās apkalpojošā infrastruktūra būs pietiekami stabilas, varēs pieņemt izsvērtus lēmumus par to peļņas novirzīšanu citiem valsts infrastruktūras objektiem. Savukārt Reformu partijas pārraudzībā esošajai Ekonomikas ministrijai nopietnāk būtu jāpievēršas ekonomiskajai analīzei un prognozēšanai, jāplāno un pēc tam arī jāīsteno rentablus tranzīta koridorus, kā arī jācīnās par finansējumu dzelzceļiem un ceļiem, kuri tieši ietekmē ostu apgrozījumu un, attiecīgi, peļņu.

Informāciju sagatavoja: 
Ilona Jurševska , ZZS