lzs.lv


Šodien, 2.septembrī,  Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti iesniedza Saeimas Prezidijam likumprojektu «Grozījumi Saeimas kārtības rullī», kas nosaka kārtību, kādā tiek izvirzīts un apstiprināts Eiropas Savienības komisāra amata kandidāts.

Likumprojekts paredz Eiropas Savienības komisāra apstiprināšanu pielīdzināt Saeimas Prezidija locekļu, Valsts prezidenta un valsts kontroliera amatu pretendentu apstiprināšanai.

ZZS norāda, ka no Latvijas Republikas Satversmes un Saeimas kārtības ruļļa izriet, ka augstākās valsts amatpersonas apstiprina Saeima. Šobrīd Latvijas valstī nav noteikta kārtība Eiropas Savienības komisāra amata pretendentu izvirzīšanai, bet pastāv juridiski apšaubāma procedūra (tradīcija), ka minētā amata kandidātus izvirza ministru prezidents.

ZZS uzskata, ka esošā Eiropas Savienības komisāra iecelšanas kārtība neatbilst Latvijas kā parlamentāras republikas idejai, kurā nozīmīgākos lēmumus pieņem parlaments – Saeima.

Šādas juridiski precīzi reglamentētas procedūras neesamība ļauj izdarīt pieņēmumu, ka Latvijas Eiropas Savienības komisāra amata pretendents hipotētiski var tik izvirzīts šauru interešu grupas (piem., vienas politiskās partijas, kuru pārstāv ministru prezidents) politiskajās interesēs, kas neatbilst Latvijas kā tiesiskas un demokrātiskas valsts idejai un interesēm. Turklāt šis process ir necaurskatāms un pieļauj pat korupcijas riskus.

ZZS piedāvātais likumprojekts nodrošinās attiecīgā lēmuma pieņemšanas procesa caurskatāmību, šādi veicinot arī sabiedrības uzticību Saeimai un politiķiem. Vienlaikus vairāki izvirzīti Eiropas Savienības komisāra amata pretendenti veicinās diskusiju sabiedrībā un Saeimā par konkrētu kandidātu, ļaujot izvēlēties pēc iespējas labāko amata pretendentu.

Informāciju sagatavoja:
Ilona Jurševska, ZZS