lzs.lv


Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iebildumu dēļ Saeima pagaidām neskatīs likumprojektu, kas paredz, ka konkrētās pašvaldības vēlēšanās varēs balsot ne tikai tajā deklarētie iedzīvotāji, bet arī cilvēki, kuri attiecīgajā vietā strādājuši vismaz pēdējos četrus mēnešus.Iepriekš bija paredzēts šo jautājumu skatīt šodienas Saeimas sēdē, tomēr vairāki “Vienotības” deputāti aicinās izslēgt to no darba kārtības un iekļaut 2016.gada 14.janvāra sēdes darba kārtībā.

“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Kārlis Šadurskis skaidroja, ka paraksti par šo likumprojektu bija savākti arī no opozīcijas pārstāvjiem, tāpēc ZZS esot norādījuši uz nekorektu rīcību – nenoslēdzot diskusijas koalīcijā, virzīt šādu ieceri ar opozīcijas pārstāvjiem. Līdz ar to šī iecere vēl tiks pārrunāta ar koalīcijas pārstāvjiem un pagaidām no darba kārtības tiks izslēgta, lai “uzlabotu mikroklimatu koalīcijā”.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis jau iepriekš pauda, ka, citām koalīcijas partijām kopā ar opozīciju Saeimā iesniedzot likumprojektus, ZZS tiek absolūti atraisītas rokas balsot kopā ar opozīciju par priekšlikumiem, kas nav saistīti ar valsts budžetu. Brigmanis pauda, ka ZZS neatbalsta šīs rosinātās izmaiņas, jo grozījumi nav pareizi izstrādāti, ņemot arī vērā, ka tas, kur šie cilvēki pašvaldību vēlēšanu dienā būs vai nebūs, ir “dziļi diskutējams jautājums”.

Pašlaik Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likums nosaka, ka konkrētajā pašvaldībā vēlēšanās var piedalīties vēlētājs, kurš vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas ir reģistrēts dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā, vai personai, kurai attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Savukārt vairāku Saeimas frakciju pārstāvji iesnieguši parlamentā likuma grozījumus, paredzot noteikt, ka pašvaldību vēlēšanās konkrētajā teritorijā var piedalīties arī cilvēks, kurš attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā ir nostrādājis kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais vismaz pēdējos četrus mēnešus.

Šo likumprojektu Saeimā iesniedza vairāki “Vienotības”, Latvijas Reģionu apvienības deputāti, kā arī Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) un Gunārs Kūtris (NSL).Likumprojekta autori uzsver, ka “likumdevējam ir pienākums atvieglot pilsoņiem iespēju piedalīties vēlēšanās, jo demokrātija nespēj veiksmīgi funkcionēt bez aktīvas sabiedrības līdzdalības un zema vēlētāju aktivitāte ir drauds demokrātijai”. Tomēr vēlētāju aktivitāte pašvaldību vēlēšanās samazinās.Deputāti uzskata – lielākā daļa pilsoņu, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta nav vienas un tās pašas pašvaldības teritorijā, vēlētos piedalīties pašvaldību vēlēšanās savā faktiskajā dzīvesvietā. Tādēļ, atvieglojot vēlēšanu procedūru, iedzīvotāju aktivitāte pieaugtu, norāda likumprojekta autori.Turklāt pašlaik likumā noteikts, ka kandidēt pašvaldību vēlēšanās var cilvēks, kas ir attiecīgās pašvaldības teritorijā nostrādājis vismaz pēdējos četrus mēnešus. Līdz ar to nepieciešams līdzsvarot tiesības balsot un tiesības tikt ievēlētam pašvaldību vēlēšanās, norāda likuma izmaiņu autori.