lzs.lv

Vērojot dramatisko cenu kāpumu pārtikas precēm, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) aicina nekavējoties lemt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu piena produktiem, maizei, svaigai gaļai un zivīm, kā arī olām, lai kaut nedaudz iedzīvotājiem mazinātu ikdienas izdevumus.

„Valdība izliekas neredzam, ka iedzīvotāji straujā cenu kāpuma apstākļos tiek dzīti nabadzībā. Daudzas turīgas Eiropas valstis jau piemēro PVN samazinājumu pārtikai, bet Latvijā nodokļa likme ir viena no augstākajām. Pārtikas cenas veikalos aug teju ik dienu, un drīz daļai iedzīvotāju būs reālas grūtības iegādāties sev nepieciešamās preces,” norāda ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis.

ZZS Saeimas frakcija ir sagatavojusi priekšlikumus grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā, aicinot parlamentu lemt par 0% PVN likmes piemērošanu no šā gada 1.jūnija dzeramajam pienam bez piedevām ar derīguma termiņu līdz 10 dienām, piena produktiem bez piedevām (skābajam krējumam, saldajam krējumam, kefīram, rūgušpienam, paniņām, rjaženkai, pilnpiena biezpienam, biezpienam, vājpiena biezpienam, jogurtam), maizei bez piedevām, svaigai un atdzesētai gaļai un zivīm, vistu un paipalu olām čaumalās.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, šā gada martā, salīdzinot ar pagājušā gada martu, pārtikai pieaugušas par 15,1%. Tas nozīmē: ja 2021.gada martā noteiktu apjomu pārtikas varēja iegādāties par 100 eiro, bet šogad tam pašam mērķim jātērē 115,1 eiro.

Straujo cenu kāpumu pārtikai veicina elektroenerģijas, degvielas un dabasgāzes izmaksu pieaugums. Tā rezultātā pārtikai kļūst arvien mazāk pieejama Latvijas sabiedrībai, uz ko norāda arī Latvijas lauksaimnieki un pārtikas ražotāji, darba devēji u.c. nozaru pārstāvji, aicinot samazināt PVN likmi un tādējādi atbalstīt gan iedzīvotājus, gan uzņēmējus Latvijā.

„Šis gads jau iezīmējies ar dramatisku energoresursu cenu kāpumu, kas negatīvi ietekmējis gan iedzīvotāju pirktspēju, gan uzņēmumu finanšu rādītājus. Šobrīd ir īstais brīdis, lai Saeima izšķirtos par efektīvu atbalstu mūsu sabiedrībai ikdienā nepieciešamo pārtikas preču iegādei,” akcentē U.Augulis.

ZZS priekšlikumi grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir iesniegti izskatīšanai Saeimā, aicinot tos iekļaut tuvākās parlamenta sēdes darba kārtībā. ZZS frakcija mudina Saeimas kolēģus nopietni vērtēt iespējas mazināt PVN likmi pārtikas precēm, nevis kā iepriekš – baidoties no koalīcijas līguma pārkāpšanas – bez diskusijām atteikties no iespējas atbalstīt iedzīvotājus un uzņēmējus šajā tautsaimniecībai sarežģītajā laikā.