Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina 1991.gada barikāžu muzeja statusu nostiprināt ar likumu, lai sekmētu nesenā laika vēstures apzināšanu un popularizēšanu, kā arī sniegtu iespēju muzejam attīstīties tālāk.
ZZS deputāti ir sagatavojuši 1991.gada barikāžu muzeja likumprojektu, aicinot arī citu frakciju deputātus, īpaši tos, kuri paši piedalījušies barikādēs, to parakstīt, lai varētu virzīt izskatīšanai un apstiprināšanai Saeimā.
ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis norāda, ka nedrīkst aizmirst Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas smago gaitu, un mūsu zemes vēsture svarīga nācijas pašapziņas veidošanai. „Notikumi pirms 33 gadiem Rīgā, kad ap valstiski svarīgiem objektiem izveidotās barikādes apsargāja neapbruņoti civiliedzīvotāji no visas Latvijas, saliedēja mūsu iedzīvotājus un novērsa agresorvalsts mēģinājumus gāzt iepriekš likumīgi ievēlētās un apstiprinātās Latvijas Republikas varas struktūras,” uzsver H.Rokpelnis.
2001.gada 24.maijā 1991.gada barikāžu dalībnieku atbalsta fonds nolēma dibināt 1991.gada barikāžu muzeju, kas savas durvis apmeklētājiem atvēra 2001.gada 21.augustā. Muzejs ir valsts atzīts, pēdējā akreditācija veikta 2023.gada novembrī.
ZZS izstrādātā likumprojekta mērķis ir sekmēt 1991.gada barikāžu muzeja krājuma – īpašas un nozīmīgas Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļas – saglabāšanu un papildināšanu, kā arī muzeja zinātniski pētnieciskā un sabiedrību izglītojošā procesa attīstību. Tiek paredzēts, ka 1991.gada barikāžu muzejs ir privāts muzejs, un tā krājums ir 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības īpašums. Muzejs atrodas Rīgā, Krāmu ielā 3
Atbilstoši Muzeju likumā noteiktajam 1991.gada barikāžu muzejam valsts kultūrpolitikas ietvaros jāveic sekojošus uzdevumus:
– vākt, saglabāt, dokumentēt un pētīt dokumentus, fotoattēlus, rakstveida, mutvārdu un materiālās liecības un citas kultūras vērtības par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu 1990.gada 4.maijā un Latvijas tautas varonību, brīvības cīņās 1991.gada janvārī, nosargājot šo neatkarību;
– pilnveidot muzeju kā sabiedrībai pieejamu zinātniski pētniecisku un izglītojošu informācijas centru;
– nodrošināt muzeja krājuma pieejamību plašai sabiedrībai, attīstot muzeju kā kultūras tūrisma objektu, kura mērķis ir informēt un izglītot sabiedrību par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu 1990.gada 4.maijā un Latvijas tautas varonību, brīvības cīņās 1991.gada janvārī, nosargājot šo neatkarību;
– nodrošināt muzeja krājuma pieejamību pētniekiem.
Likumprojektā ierosināts, ka turpmāk 1991.gada barikāžu muzejs atradīsies Kultūras ministrijas funkcionālā pārraudzībā. Gadskārtējā valsts budžeta likumā paredzēto finanšu līdzekļu apmērā valsts piedalīsies muzeja finansēšanā, paredzot finansējumu muzeja krājuma saglabāšanai, papildināšanai, fiziskajai drošībai, muzeja krājuma izpētei un izmantošanai, sabiedrības izglītošanai un kultūrvēsturisko vērtību popularizēšanai, muzeja priekšmetu konservācijai un restaurēšanai, starptautiskai sadarbībai un citiem mērķiem muzeja darbības nodrošināšanai.
Papildus informācijai:
Dace Kārkliņa
Zaļo un zemnieku savienības preses sekretāre
Tālr. 29533172
www.zzs.lv
Attēls: Barikades.lv, www.barikades.lv