lzs.lv


Pirmdien, 15. februārī, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Eiropas Komisiju (EK) informēja par grūto situāciju Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēs, uzsverot, ka arī turpmāk tām būtu nepieciešams ārkārtas atbalsts.

“Gan es, gan arī citu dalībvalstu lauksaimniecības ministri Eiropas Komisiju informējām par grūto situāciju piena, cūkkopības un citās nozarēs, ko radījušas Krievijas ieviestās sankcijas, un kāda papildus palīdzība no Eiropas Savienības būtu nepieciešama. Līdz Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes marta sanāksmei Eiropas Komisija izvērtēs dalībvalstu priekšlikumus situācijas uzlabošanai, kā arī apzinās iespējamos papildu pasākumus tirgus situācijas stabilizēšanai,” informē zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Jau ziņots, ka, piena un cūkgaļas iepirkuma cenu pieaugumi ir niecīgi, salīdzinot ar kopējo cenu kritumu, kāds piedzīvots pēc Krievijas embargo noteikšanas. Gan piena, gan cūkgaļas iepirkuma cenas joprojām ir zemas, un vienubrīd bija pat par 31 procentu zemākas nekā pirms embargo, un tās nenosedz ražošanas izmaksas ne piena ražotājiem, ne cūkaudzētājiem. Ražotājiem šāda situācija nozīmē nepārtrauktu stresu un ilgstošas finansiālas problēmas, un neziņu par rītdienu. Situācija piena un cūkgaļas nozarēs ir satraucoša, tāpēc Latvija uzskata: EK ir jāapsver vairāku papildu pasākumu īstenošana piena un cūkgaļas nozaru atbalstam.

Padomes sēdē gan Latvija, gan citas ES dalībvalstis pauda bažas par priekšlikumiem regulas projektam par atļaujām, kas dod ES zvejas kuģiem tiesības zvejot ārpus ES ūdeņiem, paredzot pārāk lielas pilnvaras EK, lemjot par svarīgiem jautājumiem saistībā ar dalībvalstu zveju trešo valstu ūdeņos. “Ir skaidri jānosaka ne tikai dalībvalstu, bet arī Eiropas Komisijas atbildība un pienākumi. Esmu nobažījies par to, ka regulas priekšlikums paredz atsevišķas nesamērīgi plašas un pietiekami nenoteiktas pilnvaras Eiropas Komisijai. Pirms mēs Eiropas Komisijai dodam tik plašas pilnvaras, ir skaidri jādefinē visas procedūras, katras puses atbildība un jārada iespējas panākt vienošanos starp Komisiju un iesaistīto dalībvalsti,” sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.