lzs.lv

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) piektdien, 10.janvārī, tiksies ar gaļas liellopu audzētājiem, kas iepriekš protestēja pret izmaiņām eksportējamo liellopu sertifikācijas cenrādī.

Ministrs tiksies ar Gaļas liellopu audzētāju biedrības un SIA “Latvijas Gaļas liellopu audzētāju asociācija” valdes locekļiem, lai pārrunātu aktuālos gaļas liellopu audzētāju jautājumus. Tikšanās notiks liellopu izsoļu namā “Krasti”, Aizkraukles novada Mazzalves pagastā plkst.12.

Jau ziņots, ka no 1.janvāra eksportējamo liellopu sertifikācijas maksu piemēro par vienu dzīvnieku 2,65 eiro apmērā. Pie kompromisa valdība un lauksaimnieku organizācijas nonāca pēc plašām diskusijām, nolemjot, ka tiks saglabāta ZM iepriekš piedāvātā sertifikācijas maksa par vienu dzīvnieku, bet tai piemēros 50% atlaidi no iepriekš plānotās likmes 5,30 eiro apmērā.

Tāpat ZM kopā ar Pārtikas un veterinārā dienestu (PVD) un lauksaimnieku organizācijām šogad vērtēs un pārrēķinās, cik laika nepieciešams visiem sertifikācijas pakalpojumiem, kas attiecās uz liellopiem, aitām un kazām, kā arī izstrādās jaunu cenrādi un izvērtējumu. Zemkopības ministrs solīja, ka līdz šā gada beigām ministrija ar lauksaimnieku organizācijām atkārtoti izvērtēs cenrādi un turpmāk regulāri izstrādās cenrāžu grozījumus. Viņš uzsvēra, ka reizi piecos gados cenrādi pārskatīt nav pareizi, jo cenu kāpums tādā laika periodā ir pārāk liels.

Iepriekš par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu visiem dzīvniekiem, izņemot mājas dzīvniekus, tika noteikta vienāda maksa, ko aprēķināja atbilstoši faktiskajam kontroles laikam par darba stundu. Tāpēc patlaban noteikta atšķirīga maksu par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu liellopiem, to paredzot par katru dzīvnieku, jo liellopiem nepieciešama individuāla izvērtēšana.

ZM norāda, lai sagatavotu liellopa sertifikātu, katram dzīvniekam jāpārbauda, vai tam iepriekš veikti obligātie izmeklējumi, jāpārbauda testēšanas pārskatā norādītā identifikācijas numura sakritība ar izvedamā dzīvnieka un tā pases numuru, kā arī jānovērtē katra dzīvnieka atbilstība pārvadājumam ar transportu – veselības stāvoklis, grūsnības ilgums un vecums, un jāveic individuāla klīniskā apskate.

Foto: pixabay.com