lzs.lv


Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā Romā, Itālijā no 6. līdz 13.jūnijam norisinās Apvienoto Nāciju Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (ANO FAO) konferences 39.sesija, kurā ES un tās dalībvalstis pārstāv zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Konferences plenēra sesijas laikā 8. – 10.jūnijā FAO dalībvalstu augsta līmeņa amatpersonas vispārējās debatēs apspriež FAO ziņojumu par situāciju ar pārtiku un lauksaimniecību pasaulē 2015.gadā. Šā gada ziņojums koncentrējas uz nabadzības un bada mazināšanu lauku reģionos, vērtējot to caur sociālās aizsardzības un ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstības prizmu.

Vispārējās debatēs 8.jūnijā Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, paužot ES dalībvalstu nostāju, norādīja, ka sociālās aizsardzības un ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstības politiku veidošana parasti tiek skatīta atsevišķi. Tomēr pašlaik to iespējamā mijiedarbība būtu jāskata tuvāk, lai paātrinātu nabadzības mazināšanos lauku reģionos. Tāpat uzmanība būtu jāpievērš sociālās aizsardzības saistībai ar pārtikas un uztura nodrošinājumu.

FAO ziņojuma pārskatā par pārtikas un lauksaimniecības situāciju pasaulē 2015.gadā ir norādīts, ka sociālās aizsardzības ietekme uz pārtikas nedrošības un nepietiekama uztura mazināšanas pasākumiem joprojām ir atvērts jautājums. „Mēs sagaidām tālāku analīzi un diskusijas par saistību starp sociālo aizsardzību, ražošanu laukos un pārtikas nodrošinājumu,” noslēgumā norādīja Jānis Dūklavs.

ANO FAO galvenie mērķi ir bada, pārtikas nedrošuma un nepietiekama uztura izskaušana, nabadzības novēršana un ilgtspējīga dabas resursu pārvaldība un izmantošana. FAO ir dibināta 1943.gadā Virdžīnijas štatā ASV, savukārt pirmā FAO konference notika 1945.gadā Kvebekā, Kanādā. Kopš 1951.gada FAO mītne atrodas Romā, Itālijā. Patlaban FAO ir 194 dalībvalstis, viena dalīborganizācija (ES) un divi asociētie dalībnieki. Latvija par FAO dalībvalsti kļuva 1991.gadā.