lzs.lv


Ceturtdienas, 31.janvāra, Talsu novada domes sēdē kā viens no pēdējiem dienaskārtības jautājumiem – nr.44 (no 48) bija neuzticības izteikšana pašreizējam domes priekšsēdētājam Miervaldim Krotovam (ZZS). Un šoreiz tas izdevās!

Lai izšķirtos par tik radikālu soli četrus mēnešus pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām, būtu jābūt nudien nopietnam iemeslam. Taču, kā izrādās, Talsu domē tā ir tikai sīkmanīga politisko sāncenšu rīvēšanās, kas šim sasaukumam bijusi raksturīga kopš tā darbības sākuma un itin bieži prasījusi pat vairāk laika un spēka nekā aktuālo saimniecisko jautājumu risināšana.

Interesanti, ka šis bija jau trešais opozīcijas mēģinājums gāzt M.Krotovu. Un otrais šogad. Argumenti tie paši vecie: autoritatīvs vadības stils, domes nolikuma sistemātiska pārkāpšana un neapmierinoša pašvaldības kapitālsabiedrību kapitāldaļu turētāja pienākumu veikšana. Taču šajā reizē politiskie konkurenti bija labāk sagatavojušies – iespējams aizkulišu sarunās, bet nav izslēgts arī, ka ar saviem agresīvajiem publiskajiem uzbrukumiem pārliecinājuši arī vienu otru iepriekš svārstīgu deputātu -, un viņiem izdevās savākt vairākumu, lai M.Krotovam (beidzot!) atņemtu domes priekšsēdētāja pilnvaras. Tātad kāds no koalīcijas deputātiem izrādījās nodevējs.

Kaut gan pašvaldības SIA “Stendes nami” elektroenerģijas parādu samilzums līdz 2300 Ls un komunālo pakalpojumus sniegšanas apdraudējums nebija attiecināms uz mēra, bet gan zemāko ierēdņu vainu, balsojumā “par” M.Krotova atbrīvošanu no amata nobalsoja deviņi, “pret” – septiņi deputāti, savukārt viens balsojuma biļetens bija nederīgs. Līdz ar to M.Krotovs kopš ceturtdienas, 31.janvāra, plkst.16.15 vairs nepilda Talsu novada domes priekšsēdētāja pienākumus.

Pēc bijušā domes priekšsēdētāja (līdz 2009.gadam) Aivara Lācarusa (agrāk Tautas partija – tagad “Talsu novada attīstībai”) iedvesmotā demisijas pieprasījuma, notikušā deputātu aizklātā balsojuma un viņam nelabvēlīgā rezultāta nu jau bijušais priekšsēdētājs skumji secināja: “Neuzticības izteikšana acīmredzot nozīmē to, ka neesmu pratis labi paveikt savus pienākumus. Lai gan varu teikt atklāti, ka šajā darbā man nav bijis nekādas personiskas intereses, man pie rokām nav pielipis ne santīms, tāpēc es joprojām naktīs varēšu gulēt mierīgi.”

Tiesa, nonākot pie nākamā dienaskārtības punkta nr.45 – jauna domes priekšsēdētāja vēlēšanām, deputāti izskatījās mazliet apjukuši. Nepārprotami bija jūtams, ka neviens cits tā īsti nebija sagatavojies ieņemt atbrīvojušos amatu.

Vai arī opozīcijas neformālais līderis, viens no ietekmīgākajiem uzņēmējiem novadā Aldis Vilsons nebija sniedzis izsmeļošas instrukcijas, kā rīkoties pēc “Pirra uzvaras” balsojumā pret Krotovu?!

Pēc deputātu neuzticības izteikšanas domes priekšsēdētājam, deputāte Juzefa Kļava (bijusī Tautas partija) mēra amatam kā kompromisa figūru izvirzīja Kultūras nodaļas vadītāju Inu Jurkeviču (bijusī Tautas partija). Balsojumā “par” I.Jurkevičas kandidatūru nobalsoja seši deputāti, “pret” – 11. Tādējādi deputātiem jauno Talsu novada pašvaldības vadītāju ievēlēt ar pirmo piegājienu neizdevās.

Citas nopietnas kandidatūras Talsu novada pašvaldības vadītāja amatam netika nosauktas, un pagaidām pašvaldības darbu kā aizvietotājs vadīs domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Dedzis (ievēlēts no “Jaunais laiks”, tagad – Reģionu alianse).

Kādā no iepriekšējām demisijas pieprasīšanas reizēm izskanēja arguments, ka tas ir mēģinājums atjaunot novada domes deputātu prestižu. Diemžēl šāda kašķēšanās no malas izskatās aplam nepievilcīgi un prestiža uzlabošanu nekādi neveicina.

Talsi24.lv pēc domes sēdes vēlējās M.Krotovam pavaicāt, vai kopējās lietas vārdā deputātu savstarpējās attiecības un dažādas, faktiski sīkas organizatoriska rakstura nesaskaņas tiešām nevarēja izrunāt un atrisināt “darba kārtībā”, nepubliskojot vēlētājiem šo “veļas mazgāšanu”? Taču viņš savas uzrunas izskaņā atbildēja uz šo jautājumu: “Nevar paspiest dūrē savilktu roku!”

Proti, ir politiski spēki un darboņi, kas nav noskaņoti mierīgai kopā strādāšanai – novada attīstībai.

Bijušam mēram, par kura godīgumu neviens no klātesošajiem domes darbiniekiem un sēdes apmeklētājiem, nešaubījās, šai opozīcijas izspēlētajā izrādē atvēlēta upura loma, kas viņa akcijas pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām tikai uzlabos.

Savukārt tie, kuri deputāta (tautas kalpa) pienākumu izmantos sīkām rebēm, tiks izsvītroti no saviem kandidātu sarakstiem.

Jo talsenieki neļaus sevi apmuļķot ar prastu demagoģiju. Kā to parāda “Sirdsbalss” komentārs ceturtdien, 31.janvārī, plkst.18.41: “Ja opozīcija tik vien spējīga kā maisīt gaisu un izvirzīt par mēru tādu kandidātu, tad esmu par stabilitāti un mana balss bija un būs par ZZS”.

Cits izsakās tā: “Tā jau izskatās, ka pret Krotovu balsojuši arī kādi no pozīcijas deputātiem. Dažus mēnešus pirms vēlēšanām panākt atstādināšanu – tur, šķiet, divi iemesli varētu būt, pirmkārt, ārkārtīgi liela vēlēšanās gāzt visu, kas gāžams (t.i. demolēt); otrkārt, iespējams, tas opozīcijai varētu radīt lielāku pieeju pašreklāmai pirms vēlēšanām (gan nevaru iedomāties kā). Pēdējais gan iespējams tikai, ja TP bijušie spēj vēlreiz pārpirkt kādus no pozīcijas deputātiem.”

“Tas pats es” pievienoja šo komentāru ceturtdienas, 31.janvāra, plkst.21.39: “Kāds ir sausais atlikums? Pirmkārt, kāds pirms vēlēšanām pārdevies; otrkārt, pret ZZS Krotovu – oranžo un Vienotības lokomotīve ir I.Jurkeviča, ne Lācarus. Treškārt, no nodokļu maksātāju naudas būs jāmaksā kompensācija par atlaišanu. Ceturtkārt, noņemt, sagāzt māk, bet nav ko ielikt vietā normālu… Piektkārt, bija cirks par velti un turpināsies tas viss zem nosaukuma “Vēlēšanas nāk”. Sestkārt būtu jārosina, ka krēslu bīdīšana pāris mēnešus pirms vēlēšanām jāaizliedz, jo vēlētāji drīz paši balsos.”

Ceturtdienas, 31.janvāra, plkst.22.04 Delfi.lv ierakstītais “Novadnieka” viedoklis pie atbilstošās ziņas: “Kādam tā sagribējās krēslu, ka pat vēlēšanas nevarēja pagaidīt! Palasiet komentārus –
http://www.talsutv.lv/index.php – oranžai opozīcijai kriminālsodīta mēra kandidāte, kas tālāk? Krotova godīgums nepatika, nevarēja lielbudžeta otkatus bīdīt!”