Iveta Grigule, Saeimas deputāte
Viena no Vienotības līderēm, partijas domes priekšsēdētāja Sandra Kalniete, pagājušās nedēļas beigās paziņoja masu medijiem, ka Vienotībai būšot satriecoši panākumi Eiroparlamenta vēlēšanās. Kāpēc? Jo viņi, lūk, esot Eiropas partija un tāpēc viņiem piemītot ekskluzīvas spējas „atslēgt” Eiropu. Savukārt par Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) Latvijas cilvēki nez vai balsošot, jo tā jau esot tik tāda pašvaldību partija. Tādējādi Kalniete pārliecināta, ka Vienotībai četri no astoņiem Latvijas Eiroparlamenta mandātiem esot tikpat kā jau kabatā.
Taču reālā situācija nav tāda, kādu to raksturo Kalnietes kundze. Socioloģiskās aptaujas jau mēnešiem ilgi liecina par ko citu. Latvijas Faktu februārī veiktā aptauja uzrāda, ka, ja vēlēšanas Latvijā notiktu februārī, tad mandātu sadalījums tajās būtu šāds – Saskaņas centram 3 mandāti, Vienotībai 2 mandāti, ZZS 2 mandāti un Nacionālajai apvienībai 1 mandāts. Šobrīd līdz vēlēšanām ir palikuši divi mēneši, Vienotības popularitāte sabiedrībā svārstās starp 10 un 13 %. Politikā parasti brīnumi notiek reti, un divu mēnešu laikā savus reitingus dubultot nez vai kādam izdosies. Tā kā par Vienotības četriem mandātiem 24. maija Eiroparlamenta vēlēšanās mēs varam tikai pasmaidīt.
Bet interesanta ir cita tendence. Tā vietā, lai spēkotos ar lielāko opozīcijas partiju Saskaņas centru, Kalnietes kundze par smalka uzbrukuma mērķi izvēlas Zaļo un zemnieku savienību – savu tuvāko koalīcijas partneri, sakot – mēs, Vienotība, esam smalki kungi, Eiropas partija, kas cienīgi vadīt valsti un to pārstāvēt plašajā pasaulē, bet jūs – ZZS gan ne. Jo jūs, lai gan prasmīgi un darbīgi, tomēr esat tikai pašvaldībnieki, vienkārši zemnieki, lauku ļaudis. Kāpēc Vienotības stratēģi izdomājuši šādu vēstījumu, un Kalnietes kundze to ir publiski paudusi? Acīmredzot, lai sūtītu signālu par to, kā būtu jārīkojas vēlētājiem gan maija, gan droši vien arī oktobra vēlēšanās. Tomēr Vienotības stratēģi ir pieļāvušu kļūdu, un šis augstprātīgais salīdzinājums var viņiem pašiem atspēlēties. Tāpēc, ka pati Vienotība ar šādiem izteikumiem sevi pozicionē nevis kā Latvijas, bet gan kā Eiropas partiju. Taču lielākā mūsu sabiedrības daļa grib, lai viņus Eiroparlamentā pārstāv nevis Eiropas, bet gan Latvijas intereses aizstāvošas partijas, kuru deputātu galvenais uzdevums ir strādāt mūsu valsts un mūsu valsts iedzīvotāju labā.
Par spēju aizstāvēt gan valsts, gan mūsu iedzīvotāju intereses vislabāk liecina padarītie darbi un gadu gaitā iegūtā cilvēku uzticība. Un tieši padarītais ir iemesls, kāpēc vairāk kā četrdesmit no Latvijas 119 pašvaldībām vada ZZS pārstāvji. Savukārt par mūsu spēju risināt valsts līmeņa uzdevumus, liecina tas, ka četras no deviņām Latvijas lielajām pilsētām vada mūsu apvienības biedri. Darba apjoms un atbildība vadot Jelgavu, Jūrmalu, Liepāju vai Ventspili, nebūt nav mazāks, kā vadot kādu ministriju, vai Saeimas komisiju. Vienotība diemžēl nevar palepoties ar šādu lielo pilsētu vēlētāju atbalstu. Un par to vienīgo reizi, kad viena no Vienotību veidojošajām partijām – Jaunais laiks vadīja Rīgas domi, viņi varētu vienīgi nosarkt. To, kurās sfērās paveikto iedzīvotāji vērtē augstāk, vislabāk parāda SKDS janvāra aptauja, kur pašvaldību darbu (dominē ZZS) kā pozitīvu vērtē 55%. Bet tur, kur dominē Vienotība – valdībā, apmierinātība ar darbu svārstās ap 20%, bet Saeimā – ap 10%-15%.
Jā, mēs, ZZS, neesam Eiropas partija, bet esam Latvijas reģionu, pašvaldību un cilvēku partija, un ar to lepojamies. Bet tāpēc mēs neesam sliktāki vai mazāk kompetenti par Vienotību. Mēs neesam ciparu un fiskālā rāmja partija. Mēs esam tuvāk cilvēkiem un esam gandarīti, ka ļaudis mūsu darbu ir novērtējuši un uzticas mūsu vadītajām pašvaldībām arvien vairāk un vairāk, kā to nepārprotami apliecināja pēdējās pašvaldību vēlēšanas. Un tas dod mums pārliecību, ka gūsim vēlētāju atbalstu gan maijā – Eiroparlamenta, gan oktobrī – Saeimas vēlēšanās. Bet kungiem no Vienotības, ja viņi nemainīs augstprātīgo attieksmi pret cilvēkiem, vēlēšanās varētu būt nepatīkami pārsteigumi.