lzs.lv


Trešdien, 20. aprīlī, satiksmes ministrs Uldis Augulis tikās ar Azerbaidžānas vēstnieku Latvijā Elmanu Zeinalovu, lai pirms Starpvaldību komisijas (SVK) sēdes pārrunātu abu valstu sadarbības aktualitātes.

Nākamā Latvijas un Azerbaidžānas SVK ekonomiskās, zinātniskās, tehniskās un kultūras sadarbības jautājumos sēde plānota no 11. līdz 13. maijam Latvijā. SVK līdzpriekšsēdētāji ir transporta ministri un iecerēts, ka gaidāmās SVK sēdes laikā notiks viņu divpusēja tikšanās.

„Latvija un Azerbaidžāna savā attīstībā raugās vienā virzienā,” tikšanās laikā uzsvēra Zeinalovs, piebilstot, ka tāpēc ir būtiski ciešāk sadarboties ne vien abu valstu vadības, bet arī uzņēmēju līmenī, un Latvijā plānotās SVK sēdes laikā Azerbaidžānas puse cer saņemt konkrētus biznesa piedāvājumus.

Transporta jomā starp Latviju un Azerbaidžānu pastāv vēl neizmantotas sadarbības iespējas. Azerbaidžāna varētu izvērtēt iespējas investēt Latvijas ostās un loģistikas centros. Augulis piedāvāja Azerbaidžānas preču tranzītam izmantot Latvijas transporta sistēmu, tai skaitā iespēju 24 stundu laikā preces no Latvijas loģistikas un distribūcijas noliktavām nogādāt veikaliem līdz pat Helsinkiem, Stokholmai, Minskai, Varšavai vai Maskavai. Prioritārās vietas šādu loģistikas centru attīstīšanai ir ostas un lielākie dzelzceļa mezgli. Īpaša priekšrocība darbam Latvijas ostās ir nodokļu atlaides, kas attiecas uz brīvajām ekonomiskajām zonām un brīvostām.

Pārspriesti tika arī aviācijas jautājumi. Tiešie lidojumi starp Rīgu un Baku (ar pārtraukumiem ziemas sezonā) tiek veikti kopš 2006. gada maija. Ar šā gada 11.maiju aviokompānija „airBaltic” plāno atjaunot sezonālos reisus starp abu valstu galvaspilsētām divas reizes nedēļā, bet, sākot ar 6. jūniju līdz 2011. gada vasaras sezonas beigām – trīs lidojumus nedēļā. Zeinalovs norādīja, ka Azerbaidžānas bizness būtu ieinteresēts regulāru reisu uzturēšanā arī ziemas sezonā un aicināja Auguli rosināt šī jautājuma izvērtēšanu aviokompānijā.

Latvijai ir veiksmīga pieredze transporta plūsmu nodrošināšanā austrumu – rietumu virzienā: no Latvijas uz Kazahstānu kursē Eiropas Savienībā vienīgais regulārais konteinervilciens „Baltika Tranzit”, ar kuru 7 – 8 dienu laikā var nogādāt kravas līdz galapunktam. Šis vilciens apkalpo Baltijas un Centrālāzijas reģionu kravas. 2010. gada nogalē uz Maskavu sāka kursēt arī konteinervilciens „Rīgas ekspresis”.

Šā gada 16.-18. jūnijā Baku notiks 10. starptautiskā transporta, tranzīta un loģistikas izstāde „TransCaspian 2011”, kurā vēlmi piedalīties izteikuši arī vairāki Latvijas transporta uzņēmumi.

Elīna Balgalve
Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 67028274, e-pasts: elina.balgalve@sam.gov.lv