lzs.lv

Saeima sēdē ceturtdien, 12. maijā, divos lasījumos atbalstīja steidzami virzītos likuma grozījumus, ar kuriem tiks atcelti juridiskie šķēršļi iespējamai Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai. Vispirms likuma grozījumi atzīti par steidzamiem un atbalstīti pirmajā lasījumā un pēc pusstundas pārtraukuma parlaments tos atbalstīja arī galīgajā lasījumā.

Attiecīgos grozījumus likumā “Par 1994. gada 30. aprīlī Maskavā parakstītajiem Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumiem” galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, bet pret bija 18 – lielākoties opozīcijā esošās partijas “Saskaņa” deputāti, kā arī pie frakcijām nepiederošās deputātes Jūlija Stepaņenko un Ļubova Švecova, liecina balsojuma rezultāti.

Saeimas Ārlietu komisijas atbalstītie grozījumi paredz apturēt “Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību” 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā.

Grozījumi paredz 13. panta darbību apturēt no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām, un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Tikmēr opozīcijā esošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāts Viktors Valainis atzīmēja – pēc šo likuma grozījumu pieņemšanas Latvijā būs nopietnāk jāattiecas pret drošības jautājumiem un iespējamām provokācijām. Patlaban redzams, ka valdība ar to netiek galā, par ko liecina 9. un 10. maija notikumi pie Uzvaras parka pieminekļa.

Raksta avots un viss raksts: LSM.LV (  https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/saeima-atcel-juridiskos-skerslus-uzvaras-parka-pieminekla-nojauksanai.a456395/

Foto: LETA, Paula Čurkste