lzs.lv


Šodien, 20.septembrī, Saeimas plenārsēdē steidzamības kārtā vienbalsīgi tika pieņemts Zaļo un Zemnieku savienības (turpmāk – ZZS) deputātu sagatavotais likumprojekts „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””, kura mērķis ir papildināt likumu ar jaunu nodaļu „Eiropas pilsoņu iniciatīva”.
    
I.Grigule, ZZS deputāte: „Šī ir viena no tām retajām reizēm, kas bieži nenotiek parlamentā – Juridiskā komisija ir beidzot atzinusi, ka ir kļūdījusies, iekļaujot normu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu likumā par tautas nobalsošanu. Neskatoties uz to, ka pagājušajā ceturtdienā bija noraidīta Zaļo un Zemnieku savienības iniciatīva par šī likumprojekta izdalīšanu no tik strīdīgā likuma par tautas nobalsošanu, mēs tiešām esam priecīgi, ka beidzot šī kļūda ir labota”.

ZZS atgādina, ka šie grozījumi bija nepieciešami, jo tiesiskuma koalīcija, kā arī Saeimas Juridiskā komisija bija kļūdījušās, aprīlī sagatavoto likumprojektu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu iekļaujot citā likumprojektā, kas paredz izmaiņas līdzšinējā Latvijā noteiktajā tautas nobalsošanas kārtībā, būtiski palielinot balsstiesīgo iedzīvotāju savācamo parakstu sliekšņus. Ņemot vērā, ka grozījumus nacionālajā tautas nobalsošanas kārtībā Valsts prezidents A.Bērziņš bija atkārtoti nodevis Saeimai caurlūkošanai, Eiropas pilsoņu iniciatīvas likumprojekts steidzami tika virzīts kā atsevišķs normatīvais akts.

ZZS norāda, ka ar šī likumprojekta pieņemšanu sabiedrībai tiek piedāvāta jauna iespēja piedalīties Eiropas Savienības politikas veidošanā. Un tas nozīmē, ka viens miljons pilsoņu, kuri pārstāv vismaz vienu ceturtdaļu Eiropas Savienības dalībvalstu, var iesniegt Eiropas Komisijai priekšlikumus izmaiņām tiesību aktos. Latvijas iedzīvotājiem šāda iespēja bija jānodrošina, jau sākot ar šī gada 1.aprīli.  

Sagatavoja: Ilona Jurševska, ZZS, 26110065