lzs.lv

Saeima šonedēļ galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas. Pēc Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) iniciatīvas no likuma izslēgtas normas, kas līdz šim paredzēja, ka Daugavpils, Jelgavas, Liepājas, Rēzeknes un Ventspils pilsētu pašvaldības no 2029.gada apvienotos ar blakus novadu vienā pašvaldībām.

Valsts pilsētas un blakus novadi – Augšdaugavas novads, Jelgavas novads, Dienvidkurzemes novads, Rēzeknes novads un Ventspils novads – paliks kā pastāvīgas pašvaldības arī pēc 2029.gada.

Galvenais arguments esošās situācijas saglabāšanai ir jau šobrīd izveidojusies sadarbība starp lielajām pilsētām un apkārt esošajiem novadiem, skaidro ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis. Viņš norāda, ka arī Latvijas Lielo pilsētu asociācijas ieskatā iespējamai pašvaldību apvienošanas iniciatīvai jāpaliek pašu pašvaldību pārziņā, sākotnēji izpētot un izdiskutējot apvienošanas nepieciešamību un ieguvumus.

Izskatot grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, Saeimā tika iesniegti vairāki priekšlikumi par esošo novadu teritoriju pārskatīšanu, balstoties gan uz novada domju, gan iedzīvotāju priekšlikumiem. Diemžēl, saspringtā laika grafika dēļ, jo lēmumi par novadu teritorijām jāpieņem vismaz gadu pirms pašvaldību vēlēšanām, daļa no Saeimas frakcijām tos nespēja pienācīgi izvērtēt un izdiskutēt, tāpēc Saeimas vairākuma atbalstu šīs iniciatīvas neguva.

ZZS deputāti turpinās saziņā ar vietējo pašvaldību pārstāvjiem un iedzīvotājiem sekot līdz situācijai pēc administratīvi teritoriālās iedzīvināšanas katrā konkrētā novadā, lai nepieciešamības gadījumā varētu rosināt to labot.

„Zaļo un Zemnieku savienībai ir svarīgi, lai iedzīvotāju apmierinātība un pakalpojumu pieejamība būtu maksimāli efektīga. Šajā kontekstā, diskutējot par nākamā gada valsts budžeta projektu, mūsu prioritāte būs papildus stabila finansējuma avotu noteikšana pašvaldībām, jo šobrīd budžeta situācija pašvaldībās nav apmierinoša, kas negatīvi var ietekmēt spējas sniegt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus,” akcentē H.Rokpelnis.

Foto: enciklopedija.lv, F/64