lzs.lv

Balstoties uz Latvijas Zemnieku savienības (LZS) biedru vairākuma viedokli un LZS valdes lēmumu aicinām valsts prezidentu likumprojektu Par labas gribas atlīdzinājumu Latvijas ebreju kopienai, kas paredz 40 miljonu eiro kompensācijas izmaksāšanu par holokausta dēļ zaudētajiem īpašumiem, atgriezt Saeimā, lai to papildinātu un padarītu godīgu pret visām tautībām, kas cieta Otrā pasaules kara laikā, kā latviešiem, romiem, un citām tautībām. Mūsu mērķis ir novērst netaisnību visu šo kopienu pēcnācējiem.

LZS priekšsēdētājs Armands Krauze: “Mēs kā Latvijas Zemnieku savienība nevēlamies kādu tautību nostādīt augstāk par citām tautībām un aicinām nediskreditēt citas tautības, kuru ciešanas šādā veidā tiek pasludinātas par nebūtiskām. Saeimai likums jāmaina, paredzot kompensācijas visām cietušajām tautām un etniskajām grupām. Atgādinām, ka Latviešu tauta un Latvijas Republika nav vainīga pie tā, kas notika Otrā pasaules kara laikā, gluži pretēji, latvieši bija viena no tām tautām, kas vissmagāk cieta Otrajā pasaules karā un 70 okupācijas gados. Ar šādiem lēmumiem vēl vairāk šķeļam gan iedzīvotājus, Latvijas tautas ticību savai valstij, gan arī savstarpējo dažādu nacionalitāšu pilsoņu līdzāspastāvēšanu Latvijā.”

“Es tāpat kā mūsu biedru vairākums uzskatu, ka Latvijai nav jāatbild par nacistiskās Vācijas izdarībām attiecībā uz ebreju kopienu, jo cieta visas tautas, arī latvieši. Ne tikai ebreju, bet arī citām kopienām un organizācijām nav atgriezti viņu īpašumi, piemēram, Latvijas Mazpulkiem un Latvijas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai. Nedrīkstam vienas kopienas ciešanas vērtēt augstāk par citu kopienu ciešanām, tāpēc, ja valsts prezidents Egils Levits šo likumu atgriezīs atpakaļ Saeimā, tad aicinām ievērot un nostiprināt Latvijas Satversmē minēto vienlīdzības principu, un ar šī likuma palīdzību novērst visas vēsturiski netaisnīgās sekas, kas tika vērstas pret visām Latvijā esošajām kopienām, kuras cieta no citu režīmu īstenotajām prettiesiskajām darbībām,” uzsver LZS valdes loceklis Dairis Kandelis.