lzs.lv

Nav noslēpums, ka situācija veselības aprūpes jomā Latvijā ir sarežģīta, un vēl problemātiskāku to ir padarījusi cīņa ar Covid-19 pandēmiju. Vienlaikus, pieņemot 2022. gada budžetu, situācija šajā jomā ne tikai netiek risināta, bet gan faktiski kļūst vēl komplicētāka.

Kā Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja ar pārliecību varu teikt – likumi ir jāpilda visiem! Ja Saeima kaut ko ir nolēmusi, tad tas ir saistošs visiem valsts iedzīvotājiem, tostarp pašas Saeimas un Ministru kabineta politiķiem. Savulaik Māra Kučinska valdība sagatavoja un pašreizējā Saeima pieņēma likumu, ka veselības aprūpē strādājošo algām ik gadu jāpieaug par 20%. Diemžēl pašreizējās valdības laikā šis pieauguma kāpums tika samazināts līdz 10%, bet attiecībā uz 2022. gadu – vien 4,5% atzīmei. Skaidrs, ka tas nevar būt apmierinoši un pat ne kaut cik pieņemami, īpaši ņemot vērā to, ka makroekonomiskās prognozes Latvijai 2022. gadā sola inflāciju 6,1% apmērā.

Protams, ja paskatās, cik lielas naudas summas veselības aprūpei tiek atvēlētas gada ietvaros, šie skaitļi ir lieli, taču samilzušo problēmu un daudzo objektīvo vajadzību risināšanai ar šo finansējumu nebūt nav pietiekami. Turklāt trūkst tik ļoti svarīgās stabilitātes sajūtas, jo bieži vien papildu finansējums tiek rasts, ņemot naudu no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Jā, saistībā ar īpašajām piemaksām par darbu Covid-19 apstākļos mediķiem, kas strādā ar Covid-19 pacientiem, ir palielināts atalgojums, bet tas ir īstermiņa risinājums uz noteiktu laiku, turklāt ne visās jomās strādājošiem mediķiem. Tas ir “ielāps” uz Covid-19 pandēmijas laiku – vienreizējas piešprices, nevis stabila finansējuma pieauguma programma. Tie ir īslaicīgi risinājumi, kas nerisina sistēmas problēmas. Kā bērnu pasakā – suni sāk barot tad, kad vilks jau aitās…

Mediķi šādā situācijā nepārtraukti izjūt psiholoģisko spriedzi, viņi ir uz izdegšanas robežas. Tādā pašā garā turpinot, mēs diezgan drīz varam sasniegt robežu, kad liela daļa veselības aprūpes sistēmā strādājošo vairs nebūs gatava strādāt. Liela daļa mediķu – gan ģimenes ārsti, gan arī citu jomu speciālisti – šobrīd jau ir pensijas vecumā. Cienījama vecuma mediķu īpatsvars pašreiz ir ap 30%.

Raksta avots un viss raksts: Delfi.lv (  https://ej.uz/xax2

FOTO: LETA