lzs.lv


Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs piektdien, 10.jūlijā, Viļņā (Lietuvā) tiksies Eiropas veselības un pārtikas nekaitīguma komisāru Vīteni Andrjukaiti (Vytenis Andriukaitis), abu pārējo Baltijas valstu un Polijas lauksaimniecības ministriem un galvenajiem veterinārijas speciālistiem, lai pārrunātu aktuālāko informāciju par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību un slimības ierobežošanu.

Komisārs Vītenis Andrjukaitis jau iepriekš izteicies, ka tikšanās reizē rosinās diskusiju par slimības ierobežošanas paņēmieniem un vēlas dzirdēt reālus secinājumus, kāds ierobežošanas pasākumus kurai valstij devis vislabākos rezultātus. Tāpat komisāru interesē gūtās pieredzes apmaiņa, kas nepieciešama gan veterinārajiem speciālistiem, gan arī darbiniekiem Eiropas Savienības struktūrās, lai sagatavotu iespējami reālas vadlīnijas šīs slimības apkarošanai un ierobežošanai.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzskata, ka vienlaikus ar kaimiņvalstu labākās prakses pārņemšanu nepieciešamas arī izmaiņas likumdošanā, lai nosacījumi slimības skartajā teritorijā neradītu nopietnus šķēršļus sekmīgai uzņēmējdarbībai. Nosacījumiem jābūt tādiem, kurus ievērojot, uzņēmēji var turpināt pilnvērtīgu saimniecisko darbību. “Lielie cūkaudzētāji situāciju saprot, apzinās riskus un veic pasākumus, lai savu biznesu pasargātu,” saka Jānis Dūklavs.

Latvijā ĀCM aktuāls kļuva pirms diviem gadiem, 2013.gada jūnijā. Neraugoties uz stingajiem slimības ierobežošanas un apkarošanas pasākumiem, arī šogad konstatēti divi ĀCM uzliesmojumi mājas cūku novietnēs. Joprojām Latvija veic pastiprinātu mājas un meža cūku uzraudzību, kā arī kravu un privātpersonu bagāžas kontroli uz valsts austrumu robežas, lai nepieļautu slimības ierosinātāju ievešanu ar dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem, kas pirkti Krievijā un Baltkrievijā.