lzs.lv

Saeima pirmdien, 28. februārī, otrajā lasījumā vienbalsīgi atbalstīja steidzami virzītos Nacionālās drošības likuma grozījumus, kas ļauj Latvijas pilsoņiem brīvprātīgi dienēt Ukrainā.

Personām, kas uzsāks dienestu Ukrainā, būs nekavējoties jāreģistrējas Nacionālo bruņoto spēku rezerves uzskaites struktūrvienībā, paredz grozījumi.

Šis likumprojekts ir izstrādāts saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, kā arī pieņemot, ka Latvijas pilsoņi varētu iesaistīties bruņotā karadarbībā Ukrainas bruņoto spēku vai Ukrainas pretošanās kustības sastāvā, teikts likumprojekta anotācijā.

Saskaņā ar Ukrainas prezidenta 2022. gada 27. februāra parakstīto dekrētu ir izveidots Ukrainas Starptautiskais teritoriālās aizsardzības leģions, kuru veidos no ārzemniekiem, kuri vēlas piedalīties Krievijas militārpersonu uzbrukumu atvairīšanā.

Atbilstoši šim dekrētam, lai reģistrētos Starptautiskajā teritoriālās aizsardzības leģionā, paredzēts, ka personas var vērsties savas valsts Ukrainas vēstniecībā pie aizsardzības jautājumu atašeja.

Vienlaikus šajā likumprojektā paredzētais izņēmums neattiecas Latvijas pilsoņiem, kas iesaistītos karadarbībā Ukrainas teritorijā Krievijas bruņoto spēku vai separātiskās struktūrās vai iesaistītos darbībās ar mērķi graut Ukrainas valstisko neatkarību un suverenitāti. Par to paredzēta Krimināllikumā noteiktā atbildība.

Līdz šim Nacionālās drošības likums noteica, ka Latvijas pilsonim aizliegts dienēt ārvalsts vai cita starptautisko tiesību subjekta vai tā teritorijā izveidotajos bruņotajos spēkos, iekšējā karaspēkā, militārajā organizācijā, izlūkošanas vai drošības dienestā, policijā (milicijā) vai tieslietu institūciju dienestā.

Noteikti vairāki izņēmumi, kas turpmāk attieksies arī uz dienestu Ukrainā.

Informācijas avots: LSM ( https://ej.uz/dienests_Ukraina

Foto: AFP, STR