lzs.lv


Katra cilvēka individuālais ieguvums no dalības pensiju sistēmā ir atkarīgs no viņa algas un izvēlētā ieguldījuma plāna, cilvēkiem jāsaprot, ka savu nākotni tomēr vajadzētu plānot savlaicīgi, cenšoties kaut ko atlicināt iemaksām arī 3.pensiju līmenī, aģentūrai LETA pauda Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Ministrs skaidro, ka dalība 3.pensiju līmenī sniegs iespēju ātrāk pensionēties, piemēram, jau no 55 gadiem. Vienlaikus šis pensiju līmenis ir mantojams, tādējādi savā veidā cilvēks ir apdrošinājies, sagādājot sev un saviem tuviniekiem zināmu drošības garantu, pauž ministrs.

Augulis gan vienlaikus norāda, ka 2.pensiju līmeņa jeb valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plāni kopš shēmas darbības sākuma 2001.gadā kopumā ir strādājuši ar pozitīvu ienesīgumu. “Un izskatās, ka 2.pensiju līmenis ir atkopies no krīzes un darbojas,” viņš piebilst.

Likme 2.pensiju līmenī šogad ir 4%, 2015.gadā tā būs 5%, bet no 2016.gada – 6%. “Tas nozīmē, ka katru gadu likme palielināsies, bet, ņemot vērā situāciju valstī, 6% ir maksimālā likmes pārdale, ko Latvija var atļauties starp pensiju 1. un 2.līmeni,” skaidro Augulis.

Jau vēstīts, ka šā gada pirmajā ceturksnī pensiju 2.līmeņa aktīvi auguši par 70 miljoniem eiro, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas apkopotie dati. No šīs summas 14 miljonus eiro nākotnes pensionāriem nopelnīja pensiju fondu pārvaldītāji, bet 56 miljoni eiro ir iemaksas no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras.

Labklājības ministrija atgādina, ka Latvijā pensiju sistēma veidota trīs līmeņos – 1.līmenis ir valsts obligātā nefondētā pensiju shēma, 2.līmenis ir valsts obligātā fondētā pensiju shēma, bet 3.līmenis – privātā brīvprātīgā pensiju shēma.

Kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam ir 20% no ienākumiem, kas tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas 1.līmeni un 2.līmeni. Kā minēts iepriekš, šogad 2.līmenim tiek novirzīti 4% no ienākumiem.

Pensiju sistēmas 1.līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji un viņu veiktās iemaksas šobrīd tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajiem pensionāriem. Katram iemaksu veicējam ir atvērts personīgais konts, kurā tiek reģistrēta informācija par veiktajām iemaksām. Tā nodrošinās atbilstošas pensijas aprēķināšanu, kad cilvēks aizies pensijā.

Savukārt pensiju sistēmas 2.līmenis ir obligāts tiem cilvēkiem, kuri dzimuši pēc 1971.gada 1.jūlija, savukārt tiem, kuri dzimuši no 1951.gada 2.jūlija līdz 1971.gada 1.jūlijam, – brīvprātīga. Šajā pensiju līmenī iesaistīto iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā cilvēka pensijai. 2013.gada beigās šajā shēmā bija reģistrēti 1,23 miljoni dalībnieku, no tiem 495 000 brīvprātīgie.

Visbeidzot, pensiju sistēmas 3.līmenis ir brīvprātīgs un dod iespēju katram veidot papildu uzkrājumus savai pensijai privātajos pensiju fondos individuāli, pēc savas izvēles. Kopumā Latvijā šajā pensiju līmenī savus uzkrājumus veido 215 706 dalībnieki.