lzs.lv


Pirmo socioloģisko aptauju rezultāti pēc Saeimas vēlēšanām parasti tiek gaidīti ar pastiprinātu interesi. Pētījuma centra SKDS novembrī veiktā aptauja uzrāda zināmas atšķirības no Saeimas vēlēšanu rezultāta, taču tās nav pārsteigušas ne SKDS direktoru Arni Kaktiņu, ne pašus politiķus. Vislielākais popularitātes kritums ir valdošajai Vienotībai, kas Saeimā ir pārstāvēta ar 23 deputātiem un vēlēšanās ieguva otru labāko rezultātu aiz Saskaņas. Tagad to atbalsta 11,1% aptaujāto. Savukārt Saskaņa joprojām ir tabulas galvgalī ar 24,3%.

Aptaujas, kas veiktas starp vēlēšanām, nevar tieši salīdzināt ar vēlēšanu rezultātiem, kuri attiecas tikai uz tiem pilsoņiem, kas aizgāja nobalsot, atgādina Kaktiņš. Savukārt vēlāk veiktie pētījumi raksturo visu aptaujāto attieksmi, un tajos ir arī norādīts, kuri nezina, par ko balsot, vai nepiedalītos vēlēšanas. SKDS aptaujā novembrī savu izvēli nevarēja pateikt 9,2%, savukārt nepiedalītos – 10,7%.

“Tas nav nekāds pārsteigums. Pēc vēlēšanām Vienotība demonstrēja savstarpējos strīdus, bija daudz negatīvās publiskās informācijas saistībā ar manu mandātu, kā arī ar iespējamo balsu pirkšanu [Latgalē]. Tas viss ir summējies, lai gan ir arī labas lietas un jaunā valdība ir labi sākusi darbu,” Dienai sacīja Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Viņas minētie iemesli sasaucas ar sociologa Kaktiņa teikto. Arī viņš norāda, ka Vienotība bija tā partija, kuru vajāja visvairāk neveiksmju.

Taču pārējās divas valdības partijas Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), par kuru balsotu 16,1%, un Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA), kurai ir 13,1% piekritēju, šīs pilsoņu alkas pēc pārmaiņām nav skārušas. Abi politiskie spēki pat ir palielinājuši popularitāti. Kaktiņš pieļauj, ka to varētu saistīt arī ar Vienotības atbalstītāju skaita samazināšos, jo tās vēlētāji ir aizgājuši pie samērā līdzīgām partijām.