lzs.lv


Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs otrdien, 16.jūnijā, Luksemburgā (Luksemburgā) tikās ar Eiropas Savienības vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisāru Karmenu Vella (Karmenu Vella). Jānis Dūklavs informēja komisāru par situāciju, kas Latvijas zivsaimniecības sektorā izveidojusies pēc Krievijas nesen ieviestā konservētās zivrūpniecības produkcijas importa aizlieguma.

Ministrs pavēstīja komisāram, ka Latvijas uzņēmumi eksportē ap 95 procentiem no saražotās zivju konservu produkcijas, un ap 50 procentiem – tieši uz Krieviju. Tādējādi pašlaik Latvijas zivrūpniecība ir nopietnas krīzes priekšā. Latvija ir rūpīgi analizējusi Krievijas veterinārās un fitosanitārās uzraudzības iestādes ziņojumā norādītos secinājumus. No 43 Latvijas zivju apstrādes uzņēmumiem Krievijas iestādes pārbaudīja piecus. Tomēr aizliegums skar nevis tikai uzņēmumus, kuriem norādīti atsevišķi nenozīmīgi pārkāpumi, bet gan visu zivrūpniecību kopumā, kas savukārt var radīt sociālas sekas, arī palielināt bezdarbu valstī. Tādējādi aizliegums ir drīzāk jāskata nevis kā atsevišķs gadījums atrastu pārkāpumu dēļ, bet gan kā daļa no Krievijas ieviestajām sankcijām pret Eiropas Savienību.

Jānis Dūklavs aicināja Karmenu Vella apsvērt risinājumus nozares atbalstam. Risinājums varētu būt izņēmumu piemērošana Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondam, lai nodrošinātu nepieciešamo finanšu atbalstu uzņēmējdarbības projektiem zivsaimniecībā, kas nekavējoties palīdzētu jaunu produktu veidu un tirgu attīstībai. Komisārs pauda izpratni par situācijas nopietnību Latvijā un izrādīja vēlmi meklēt risinājumus nozares atbalstam.