lzs.lv

Šis laiks visām pašvaldībām uzliek jaunus pienākumus un izvirza uzdevumus, ko iepriekš nav nācies veikt: jāuzņem bēgļi, jāmeklē veidi, kā amortizēt energoresursu cenu pieaugumu, pēc Covid-19 pandēmijas jāatsāk ritmiska dzīve. Par novada ikdienu un plānotajiem darbiem saruna ar Dobeles novada domes priekšsēdētāju Ivaru Gorski. 

Ukrainas kara bēgļi lielā skaitā ieradušies Latvijā, un daļa patvērumu ir atraduši arī Dobelē. Cik to ir, vai visiem pietiek mājvietu?

Pagaidām ar bēgļu jautājumiem tiekam galā ļoti veiksmīgi. Kopumā Dobeles novadā reģistrējušies 142 ukraiņu bēgļi. Līdz šim nav bijusi nepieciešamība pašvaldībai iesaistīties viņu izmitināšanā uz ilgāku laiku nekā tikai dažas dienas, jo šie cilvēki ļoti ātri atrod mājvietu privātajā sektorā – pie draugiem, radiem, paziņām, kā arī ar darba devēju atbalstu. Pašvaldība izsniedz mobilo telefonu kartes, organizē sociālās un humānās palīdzības saņemšanu un veic citus organizatoriskus darbiņus – cilvēku vēlme palīdzēt ukraiņiem tiešām ir liela un nesavtīga.

Zināms, ka Latvijā galvenokārt ierodas sievietes ar bērniem. Kā notiek bērnu integrēšana izglītības iestādēs?

Atbilstoši Ukrainas likumiem no valsts drīkst izbraukt sievietes un bērni, kā arī vīrieši vecumā virs 60 gadiem vai daudzbērnu ģimenes galvas. Dobeles novadā ir ieradušies visu grupu pārstāvji – arī daudzbērnu ģimenes. Kopumā šeit nonākuši 60 bērnu. Visiem tiek nodrošinātas vietas skolās un bērnudārzos – redzams, ka vietējie šos bērnus uzņem ar pozitīvām emocijām. Var tikai apbrīnot, cik ātri šie bērni apgūst latviešu valodas pamatprasmes – jau pēc dažām dienām viņi zina elementāros vārdus. Piebildīšu, ka Dobeles novadā nav cittautību skolu un bērnudārzu, tāpēc visi ukraiņu bērni nonāk latviskā vidē un mācās latviešu valodā. Protams, saziņai daļēji tiek izmantota arī krievu valoda, ko Ukrainas bēgļi zina labāk.

Viss raskts un raksta avots: NRA.LV ( https://neatkariga.nra.lv/novados/377476-ivars-gorskis-dobeles-novada-ukrainiem-palidzesim-runat-latviski