lzs.lv


Labdien, cienījamie kongresa delegāti, labdien, kolēģi!

Man ir prieks Latvijas Zemnieku savienības vārdā šodien jūs sveikt Zaļās partijas 24. kongresā! Izskatās, ka labāka forma, kā atskatīties un izvērtēt aizvadītajā periodā paveikto, droši vien nav vēl izdomāta. Arī Zemnieku savienība vēl pirms neilga brīža sanāca kopā uz savu kongresu, lai uzsistu sev uz pleca par apzinīgi veiktiem darbiem un izanalizētu lietas, kas varētu būt labākas.

Jautāšu tieši – vai spējat iedomāties, ko nozīmē lineāras struktūras dabā? Dabā taisnas līnijas ir pretdabiskas un rada problēmas. Un plūdi, kuri drīz vien varētu nākt pēc ieilgušās ziemas, varētu rasties tikai tādēļ, ka upes ir iztaisnotas. Lineāras struktūras ir arī šosejas, tādēļ ceļu projektētājiem māca ekoloģisko projektēšanu, lai šosejas mestu vieglus lokus, lai vējš šajos taisnajos koridoros nevarētu ieskrieties pārāk ātri un nodarīt vēl lielāku postu.

Tāpat līdzīgi varētu salīdzināt arī mūsu kopīgi jau 10 gadus ieto ceļu – tas nav bijis vienmēr taisns un gluds, bet gan, ja tā varētu teikt – politiski ekoloģisks. Ir mesti līkumi, pārlekts pāri kādam lielākam vai mazākam šķērslim, arī nesaskaņu vējam nav ļauts ieskrieties kādā pārāk garā koridorā.

Lai arī politiskajā arēnā mēs – partijas darbojamies katra ar savu identitāti un savu seju, jo īpaši šobrīd pirms pašvaldību vēlēšanām, šur un tur izskan neizpratnes pilni jautājumi – kā zaļie un zemnieki var būt vienā interešu nišā. Taču mēs redzam, ka mūs vieno daudz vairāk lietu, nekā šķir.

Kā atzīst Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, kurš bija viens no Latvijas Zemnieku savienības un Zaļās partijas apvienošanās idejas iniciētājiem: ”Mēs sen vairs nerunājam tikai par lauksaimniecības subsīdijām, ko mums bieži pārmeta politiskie konkurenti, norādot, ka esam šauras interešu grupas pārstāvji. Zaļo un Zemnieku savienība nav atteikusies no savām pamatvērtībām, taču mēs veiksmīgi esam paplašinājusi šī segmenta – vide un lauki – robežas. Gan Latvijas Zemnieku savienībai, gan Latvijas Zaļajai partijai ir izdevies piesaistīt līderus, kuri ir profesionāļi ne tikai tradicionālajās vides un zemkopības, bet arī izglītības, veselības, sociālās, kultūras, finanšu, drošības un citās jomās.”

Pirms neilga laika mūsu kolēģis Saeimā un jūsu uzticamais biedrs Ingmārs Līdaka, viesojoties Zemnieku savienības kongresā, atzīmēja, ka šis mūsu partijām ir ļoti interesants laiks, jo valsts varā pavisam neierasti esam opozīcijā. Un tieši šī iemesla dēļ mēs varam uzzināt, kas ir mūsu patiesie draugi. Un īsts draugs neesot tas, kurš kopā ir pie šampanieša glāzes.

Ingmāram ir jāpiekrīt, jo šampanieša baudīšana diemžēl nav bijusi bieža. Vairāk ir bijusi rūgtās vērmeļu tējas dzeršana. Diezgan bieži ir nācies meklēt kompromisu, katrai no partijām aizstāvot savas idejas. Mēs joprojām mācāmies meklēt kompromisu un pareizās atbildes uz industrializētās un bioloģiskās lauksaimniecības atbalstītāju interesēm, kompromisu starp dzīvotspējīgu biti un veselīgu rapsi, kā arī meklējam vienojošo kodolu daudzos citos pretrunīgos jautājumos.

Toties pamati un vērtības mums ir kopīgi – tas ir cilvēks – saimnieks savā tīrā, labklājīgā un zaļā zemē. Reģionālā attīstība vienmēr ir bijis jautājums, par kuru iestājusies gan jūsu partija, gan arī Zemnieku savienība. Jo mums Latvija nozīmē daudz vairāk, nekā tikai Rīga.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotais ziņojums par «Administratīvi teritoriālās reformas izvērtēšanu» skaidri atklāj, ka šī brīža ministram nav izpratnes par pašvaldību lomu un nozīmi demokrātiski pārvaldītā valstī, un vairāk izskatās pēc diletantiskas ālēšanās pseidoreformas vārdā.

Taču mēs zinām, kāds ceļš ir ejams, lai Latvijas laukos atkal saimniekotu īstie saimnieki un cilvēki vēlētos atgriezties savulaik pamestās mājās. Mums ir zināšanas, mums ir bijis un, esam pārliecināti, būs arī nākotnē profesionāls vides un pašvaldību lietu ministrs, jo mēs izjūtam vajadzību pēc dialoga ar pašvaldībām, lai jautājumus risinātu pareizajā laikā un kārtībā.

Ne tikai mums, bet arī Zaļajiem pašvaldībās ir īstā vieta, jo notekūdeņu, atkritumu, dzeramā ūdens, zaļās zonas jautājumi, atpūtas teritorijas, dabas resursu apguve – tie ir jautājumi, ko kopā mēs varam risināt labāk.

Esmu pārliecināta, ka arī šī kongresa laikā jūs nonāksies pie labām un ražīgām idejām. Un patiešām gribas cerēt, ka arī šodien Raimonds Vējonis, kā jau reiz kādā no savām kongresa runām, atzīs – Zemnieki mums ir tālredzīgs, uzticams un gudrs partneris, un mūsu sadarbība pamatā ir auglīga….

Novēlu jums šodien radošu dienu un mums visiem kopā novēlu, lai mūsu zaļā un tīrā Latvija arī rītdien būtu kopīgos darbos stiprināta!

Paldies!