lzs.lv


http://www.diena.lv/latvija/politika/dzintars-vienotibas-un-rp-lemumi-liedza-noverst-iniciativu-par-nepilsonu-referendumu-13964807

Tuvākajās dienās Centrālā vēlēšanu komisija saņems vairāk nekā 10 000 parakstu referendumam par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem, lai gan politiķiem bija iespēja to novērst, taču Vienotības un Reformu partijas (RP)  lēmumi to liedza, uzskata nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Tiklīdz izskanēja ziņa par partijas Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL) ieceri vākt parakstus šim referendumam, nacionālā apvienība esot piedāvājusi veikt grozījumus Satversmē, nosakot, ka pilsoņi nevar rosināt referendumu par pilsoņu loka paplašināšanu, nacionālās apvienības mājaslapā publicētajā rakstā norāda Dzintars.

Viņš uzsver, ka šādu piedāvājumu atbalstīja konstitucionālo tiesību eksperti, kā arī opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, ļaujot cerēt uz Satversmes grozījumiem nepieciešamo balsu skaitu Saeimā, ja priekšlikumu atbalstītu arī pārējās koalīcijas partijas.

Ar šo priekšlikumu koalīcijas padomes sēdē tika iepazīstinātas arī Vienotība un Reformu partija. Un, pēc Dzintara teiktā, “šeit arī priekšlikums apstājās”, jo Vienotība plānoja gatavot grozījumus likumā Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu, kas “faktiski ierobežotu iespējas sarīkot jebkādu referendumu”.

“Tā vietā, lai ierobežotu valsts pamatu graušanu, piedāvāja ierobežot visus iespējamos referendumus. Mans skaidrojums: politiskā greizsirdība un bailes vērsties tieši pret pretvalstisko aktivitāšu veicējiem,” akcentē VL-TB/LNNK politiķis. Viņš piebilst, ka tagad esot redzams, ka Vienotības priekšlikums ir novēlots un referendumu neaptur.

Politiķis piebilst, ka jūt atbildību par to, ka VL-TB/LNNK nespēja pārliecināt citas koalīcijas partijas par savu priekšlikumu, vienlaikus piebilstot, ka “pārliecināt iespējams tikai tos, ar ko pamatos balstāmies uz līdzīgām vērtībām un līdzīgiem mērķiem”, bet arvien biežāk pierādās pretējais.

“Par valsts naudu tiek rīkota Latvijas valstiskuma pretinieku mobilizācija. Ja viņu nodomi īstenotos, tas būtu Latvijas neatkarības gals. Automātiska pilsonība apmēram 300 000 nepilsoņu nozīmē Kremļa partijai būt par Latvijā valdošo. Ja balsu nepietiks, tad dažas latviski iesaiņotas partijas godam aizpildīs iztrūkstošo daļu. Par to jau varam pārliecināties,” – šādu viedokli pauž politiķis.

Līdz ar to nacionālā apvienība patlaban neredzot iemeslu atteikties no 10 000 parakstu sliekšņa pirmajā parakstu vākšanas posmā. “Ja tas tiek dāvināts [PCTVL politiķiem Tatjanai] Ždanokai un [Jakovam] Plineram, kāpēc tas jāatņem latviešiem?” vaicā Dzintars.

Kā ziņots, referenduma rīkošanai par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem līdz piektdienas vakaram parakstījušies vairāk nekā 12 300 cilvēku, bet pagaidām vēl nav apkopoti visi paraksti.

Paraksti CVK varētu tikt iesniegti līdz 30.augustam, taču patlaban vēl nepieciešams samaksāt notāriem 4000 latu.