lzs.lv


Pirmdien, 13. jūnijā Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Iekšlietu ministriju un Valsts policiju uzsāka sociāli izglītojošo kampaņu pret braukšanu reibumā „Stūrē skaidrā!”. Šogad jau par tradīciju kļuvušajā pirms Jāņu kampaņā uzrunāti tiks ne tikai autovadītāji, bet arī velosipēdu un mopēdu vadītāji. Kampaņas mērķi ir iespējami samazināt varbūtību, ka transportlīdzekli (arī velosipēdu un mopēdu) vada apreibusi persona, kā arī samazināt  negadījumu, ievainoto un bojāgājušo skaitu, kas ir alkohola vai citu apreibinošo vielu lietošanas un sēšanās pie stūres sekas.

„Par to, ka CSDD organizētās kampaņas dod rezultātu, liecina fakts, ka pēdējos gados ir samazinājies alkohola reibumā izraisīto negadījumu skaits ar bojāgājušajiem vai cietušajiem, tātad – ir jāturpina informēt sabiedrība par šīs nelāgās ligas – braukšanas dzērumā – iespējamajām sekām,” par iepriekšējo kampaņu pozitīvajiem rezultātiem gandarīts ir Satiksmes ministrs Uldis Augulis, piebilstot, ka Satiksmes ministrija augstu novērtē līdz šim iespēto: „Ne tikai bailes no iespējamā soda, bet arī izmaiņas sabiedrības kopējā noskaņojumā ļauj uzlabot situāciju. Tas nozīmē, ka autovadītājam, mopēdistam vai velosipēdistam pašam ir jābūt apziņai – braukt dzērumā ir slikti nevis tāpēc, ka saņemsi bargu sodu, bet gan tādēļ, ka tas ir bīstami un pakļauj milzīgam riskam ne tikai pašu braucēju, bet arī jebkuru citu ceļu satiksmes dalībnieku,” uzskata ministrs.

Diemžēl līdz šim nevienas Jāņu brīvdienas nav pavadītas bez traģiskiem negadījumiem (2010. gadā bojā gāja viens cilvēks), tomēr kopējā statistika rāda, ka situācija uzlabojas ar katru gadu. 2010. gadā dzērājšoferu izraisītos satiksmes negadījumos bojā gāja 22 cilvēki, kas ir par 39% mazāk nekā gadu iepriekš. Par 10% samazinājies arī kopējais to izraisīto negadījumu skaits.

Nenoliedzami svarīga ir arī sabiedrības kopējā attieksme pret šādiem pārkāpējiem. Jo lielāka uzmanība tiks pievērsta savu līdzcilvēku uzvedībai ceļu satiksmē, jo straujāks būs progress satiksmes drošības uzlabošanā.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš atceras, ka pirms gada pats bijis aculiecinieks situācijai, kurā piedzēries autovadītājs radījis reālas briesmas visiem citiem, kas atradās uz ceļa: „Pamanīju, ka priekšā braucošās mašīnas vadītājs uz ceļa uzvedas pavisam neadekvāti, braucot lielā ātrumā, nemitīgi mainot braukšanas trajektoriju un reizēm pat iebraucot pretējā braukšanas joslā,” atceras CSDD vadītājs. Toreiz Andris Lukstiņš palīdzējis aizturēt dzērušo autovadītāju: „Visbriesmīgākais bija tas, ka dzērušais bija paspējis jau sazināties ar saviem draugiem, kas visādi mēģināja slēpt pierādījumus tam, ka konkrētais vadītājs, kuram vēlāk konstatēja 3,1 promili bijis pie stūres,” stāsta Andris Lukstiņš. „Tāpēc tik būtiskas ir šādas sociālas kampaņas, lai aicinātu ne tikai autovadītājus, bet jebkuru sabiedrības locekli apzināties tās briesmas, ko uz ceļa var nodarīt dzēris šoferis,” uzskata CSDD valdes priekšsēdētājs.

„Valsts policija aicina visus transportlīdzekļu  vadītājus būt apdomīgiem un nesēsties pie automašīnas stūres alkohola vai narkotisko vielu reibumā,” rosina Valsts policijas Galvenās Kārtības policijas pārvaldes Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš. „Valsts policijas spēkos nav pārbaudīt visus Latvijas transportlīdzekļu vadītājus, tādēļ katram ir būtiski saprast, ka ne jau sodam būtu jāattur no sēšanās pie stūres reibumā, bet savas un savu tuvinieku dzīvības vērtības apzināšanās. Tāpat  aicinām  nepalikt vienaldzīgiem un ziņot policijai, ja Jums ir aizdomas, ka kāds transporta līdzekļa vadītājs sēdies pie stūres  reibumā,” Edmunds Zivtiņš atgādina.

Šogad kampaņas laikā notiks arī dažādi pasākumi visā Latvijā, kuru laikā cilvēki tiks informēti par to, cik bīstami ir braukt reibumā, turklāt tiem būs iespēja, izmantojot speciālas „reibuma brilles”, personīgi pārbaudīt, kā mainās realitātes izjūtas esot reibumā.

Ingrīda Ķirse, ERGO attīstības direktore: „Visbiežāk ceļu satiksmes negadījumos, ko izraisa autovadītāji alkohola reibumā, cieš tieši citi transportlīdzekļi vai vēl ļaunāk – pasažieri un gājēji, kas ir neaizsargātākie  ceļu satiksmes dalībnieki. CSDD apkopotie dati par ceļu satiksmes negadījumu skaitu liecina, ka alkohola reibumā izraisīto nelaimes gadījumu skaitam ik gadu ir tendence samazināties – 2008.gadā konstatēti 1217 šādi gadījumi, savukārt 2010.gadā – 634 no visiem ceļu satiksmes negadījumiem. ERGO jau vairāk kā septiņus gadus atbalsta CSDD organizētās kampaņas, ar mērķi samazināt ceļu satiksmes negadījumu skaitu. Šogad viena no kampaņas aktivitātēm – ERGO „reibuma brilles” ļaus izmēģināt ikvienam iejusties, cik bīstamā saprāta stāvoklī varētu būt autovadītāji, kas uzdrošinās alkohola reibumā sēsties pie stūres.”

Arī šogad pirmsjāņu un Līgo svētku laikā uz ceļiem aktīvi darbosies Ceļu policija. Savukārt Statoil degvielas uzpildes stacijās pirmssvētku dienās tiks dalīts kampaņas suvenīrs – atslēgu piekariņš, tādējādi stiprinot kampaņas ideju – stūrē skaidrā!

Satiksmes drošības kampaņa „Stūrē skaidrā!” tiek līdzfinansēta no OCTA līdzekļiem. Kampaņu atbalsta AAS „ERGO Latvija”, SIA „Latvija Statoil”, AS „Aldaris”, sociālais tīkls Draugiem.lv un SIA „Clear Channel Latvia”.

Bildes no kampaņas atklāšanas var apskatīt ŠEIT.

Plašāka informācija:
Alise Kleinberga
VAS „Ceļu satiksmes drošības direkcija”
Sabiedrisko attiecību speciāliste, Tel. 67025730