lzs.lv


Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) ietilpstošās Latvijas Zemnieku savienības (LZS) Latgales biedru konferencē pausts nepārprotams viedoklis, ka klātesošie nevar atbalstīt “Vienotības” līderes Solvitas Āboltiņas kandidatūru Ministru prezidenta amatam, šodien žurnālistiem sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Viņš gan skaidroja, ka tas nav visas LZS viedoklis un ka tas nav ZZS kā partiju apvienības viedoklis. LZS Latgales novada biedru konferencē izskanēja arī viedoklis, ka ZZS “ir jāņem vara”.

Zemnieku savienības Latgales biedru konference notika piektdien, 4.decembrī, savukārt LZS Centrālās padomes konference notiks piektdien, 11.decembrī, Jelgavā. LZS Centrālā padome ir otra augstākā lēmējinstitūcija aiz kongresa, un tajā tiks analizēta šī situācija.

Brigmanis ir arī LZS priekšsēdētājs.

Kā ziņots, Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) šodien paziņoja par atkāpšanos no amata. Straujuma žurnālistiem norādīja, ka laikā, kamēr viņa ir vadījusi valdību, ir pieņemti divi valsts budžeti, valsts ekonomiskā situācija ir uzlabojusies un valsts atrodas labā stāvoklī. “Uzskatu, ka ir nepieciešamas jaunas idejas, jauns pienesums un enerģija, lai padarītu iesāktos darbus,” teica Straujuma.

Straujuma kā sava darba turpinātāju redz iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (V). “Es personīgi redzu cilvēku, kas varētu pārņemt iesāktos darbus. Viņš ir pierādījis, ka grūtos brīžos ir gatavs uzņemties atbildību,” žurnālistiem atzina premjere.

Koalīcijas partneri varētu atbalstīt Kozlovska kandidatūru. ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Brigmanis žurnālistiem iepriekš norādīja, ka premjera kandidatūrai jābūt sabiedrībā absolūti atbalstītai. Taujāts par Kozlovska kandidatūru, politiķis norādīja, ka ZZS par viņu ir pozitīvs viedoklis, jo viņš ir ilgstoši iepazīts ministra darba laikā.

Arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) varētu atbalstīt Kozlovska kandidatūru, liecina neoficiālā informācija. Viņš spēj atzīt kļūdas un ir vērsts uz kompromisiem, norāda partijas pārstāvji. Oficiāli par šo jautājumu VL-TB/LNNK nav lēmusi, tomēr valdes un frakcijas lēmums paredz, ka “Vienotības” līdere Āboltiņa nebūtu atbalstāma kā premjera amata kandidāte.

Pašlaik partneri norāda, ka tieši “Vienotībai” būtu jāvirza nākamais premjera amata kandidāts. Kozlovskim varētu būt atbalsts arī “Vienotībā”, tomēr netiek izslēgta iespēja, ka kandidēt uz šo amatu varētu arī “Vienotības” līdere Āboltiņa.

Tikmēr pati Āboltiņa jau norādījusi, ka, veidojot jauno valdību, būtu jāpaplašina koalīcija. Politiķe skaidroja, ka pēdējā laikā šajā koalīcijā pietiekami bieži bija dažādi strīdi un ultimāti. Strādājot plašākā koalīcijā, “valstiskās intereses izlīdzsvarot ir daudz vieglāk”, uzskata Āboltiņa.

Līdzšinējai koalīcijai kopumā ir 61 deputāta atbalsts – “Vienotības” 23, Zaļo un zemnieku savienības 21 un nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK 17 parlamentārieši. Savukārt opozīcijas rindās pašlaik ir 38 deputāti, kuriem ir tiesības balsot Saeimas sēdē, – 24 “Saskaņas”, septiņi Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un septiņi partijas “No sirds Latvijai” parlamentārieši. No LRA Saeimā ievēlēti astoņi deputāti, taču Dainim Liepiņam ir liegtas tiesības piedalīties Saeimas sēdēs, jo parlaments ļāvis turpināt viņa lietas iztiesāšanu.