lzs.lv


Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisijas vadītājs un sociālantropologs Roberts Ķīlis, kurš nācis klajā ar izteikumiem par pāreju uz maksas augstāko izglītību un atteikšanos no pensiju sistēmas, iespējams, izklāsta topošās Valda Zatlera partijas programmu.

Tādu viedokli intervijā aģentūrai LETA pauda Saeimas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.
“Prezidentam pietika drosmes atlaist Saeimu, paziņot par savu iesaistīšanos politikā, bet viņš ne vārda nav teicis, kādu ekonomisko programmu iecerējis realizēt,” norādīja Brigmanis.

Reģionu populācijas samazināšanās tuvāko piecu gadu laikā Latvijā liks pieņemt ļoti radikālus lēmumus, tostarp atteikšanos no pensiju sistēmas, intervijā žurnālam “Klubs” norādīja Ķīlis. Pēc viņa teiktā, pensiju sistēmas vietā notiks pāriešana uz nabadzības pabalstu, “tas ir, cilvēkiem no konkrēta vecuma pasaka – diez vai mēs jums varēsim nodrošināt pensiju, tā vietā nodrošinot tikai nabadzības pabalstu”.

Eksperts arī uzsver, ka viņa vecuma un jaunākiem cilvēkiem pensijas nebūšot.

Ķīļa vadītā Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisija rosinās atteikties no budžeta vietām augstākajā izglītībā un pāriet uz ilgtermiņa mērķētu kreditēšanas modeli.

Brigmanis šaubās, vai Ķīļa ierosinājumi ir tikai “viņa personīgā lieta”, un ir pārsteigts par Zatlera vēlmi distancēties no sava Stratēģiskās analīzes komisijas vadītāja izteikumiem.

“Pašreizējā ažiotāža ap “trim oligarhiem” pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām noplaks, aizies otrajā plānā aktualizētās problēmas tieslietu jomā, un rudenī mēs saskarsimies ar skarbo realitāti – nepieciešamību “konsolidēt” valsts budžetā 100-150 miljonus latu. Visvieglāk šo summu ir “atrast” skolotāju algās un pensijās. Līdz šim ZZS kā valnis ir sargājusi šīs savas pārraudzības jomas, iespējams, tāpēc “Vienotība” vēlas ZZS pastumt malā, lai kopā ar jaunajiem sadarbības partneriem tai būtu iespēja brīvi rīkoties,” uzskata Brigmanis.