lzs.lv


 

Pēc goda ģimenes kartes projekta noslēguma varētu apsvērt ideju informāciju par bērniem ierakstīt eID kartē, aģentūra BNS uzzināja preses konferencē, kas otrdien notika biedrības “Māmiņu klubs” telpās.

No 15.augusta Latvijas daudzbērnu ģimenes varēs pieteikties īpašai kartei “3+ Ģimenes karte”, kas dos iespējas saņemt atlaides pagaidām apmēram 50 uzņēmumos, tūrisma vietās un kultūras iestādēs. Projekts ilgs līdz 2015.gada beigām, un un pagaidām nav zināms, kā atlaides daudzbērnu ģimenēm piemēros pēc tam.

Valsts projektam novirzījusi 214 tūkstošus eiro, un tā skaitās valsts atbalsta programma daudzbērnu ģimenēm. Karšu sagatavošanu un izsniegšanu organizēs šā projekta īstenotāji – uzņēmums “Hannu – pro”, kura pārstāve Mudīte Krūmiņa informēja, ka pašlaik ir saražoti 35 tūkstoši karšu, kas tagad būs jāpersonalizē.

Kartes priekšpusē būs viena vecāka vārds un uzvārds, otrā pusē – bērnu vārdi vai uzvārdi. Pastāv iespēja, ka kasē var lūgt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Lai saņemtu karti, jābūt noslēgtai laulībai vai bērniem jābūt aizbildnībā.

Pieteikšanās notiks portālā “godagimene.lv”. “Pirmais vilnis varētu noritēt diezgan ātri – mēneša laikā,” teica Krūmiņa. Vecāku datus nosūtīs pārbaudei uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, tad “Hannu – pro” personalizēs karti un nosūtīs adresātam pa pastu.

Pagaidām atlaides sniegt vairāk pieteikušies privātie uzņēmumi. Projekta īstenotāji cer uz lielākām atlaidēm laika gaitā un arī valsts un pašvaldību institūciju iesaisti. Ar laiku iecerēts, ka karti atzīs arī Igaunijā un Lietuvā.Viena no daudzbērnu māmiņām kā ieguvumu norādīja to, ka tagad informācija par atlaidēm daudzbērnu ģimenēm būs vienā vietnē.

Projekta ilgs līdz 2015.gada 31.decembrim. Sabiedrības integrācijas fonda vadītāja Aija Bauere, kuras iestāde administrē šo projektu, un Labklājības ministrijas pārstāvis Reinis Uzulnieks minēja, ka šo informāciju varētu iekļaut eID kartē. Bauere gan šaubījās, vai izdotos tam panākt atbalstu, taču abas amatpersonas pauda pārliecību, ka projekts noteikti tiks turpināts.

“Neviens politiķi neriskēs ar savu karjeru, neteiks – nē, tagad atbalsta daudzbērnu ģimenēm nebūs. (..) Tas pašlaik ir eksperiments, neprasiet man visu,” teica Bauere. Viņa arī atzina, ka 50 uzņēmumu “nav nekas”, un paskaidroja, ka rezultātus varēs vērtēt, kad atlaižu sniedzēju būs daudz vairāk. Atlaides pašlaik svārstās no pieciem līdz 50%. Arī Uzulnieks pagaidām nevarēja sniegt atbildi, kā atlaides piemēros turpmāk, bet kā vienu no variantiem minēja, ka šo informāciju varētu iekļaut eID.

“Hannu – pro” un “Māmiņu klubs” vairākkārt norādīja, ka valstij nav datu par daudzbērnu ģimeņu skaitu Latvijā, tāpēc, īstenojot šo projektu, tiks veidota arī datubāze par daudzbērnu ģimeņu skaitu Latvijā.

Uzulnieks sacīja, ka Latvijā ir 34 tūkstoši ģimeņu, kurās ir trīs vai vairāk bērnu. Viņš uzsvēra, ka šis projekts apliecina, ka papildu valsts atbalstam arī uzņēmēji, iesaistoties šādās aktivitātēs, kļūst sociāli atbildīgi un rūpējas par dzimstību Latvijā.

Amatpersonas cer, ka atlaides daudzbērnu ģimenēm un šādas kartes ieviešana samazinās sociālo nevienlīdzību un nabadzības risku, lai veicinātu dzimstību un stimulētu kuplāku ģimeņu veidošanos.

Ideja par goda ģimenes apliecību, kas rezultējusies šādā kartē, radās Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijā, un Sabiedrības integrācijas fonds saņēma uzdevumu strādāt pie atbalsta sistēmas daudzbērnu ģimenēm.