lzs.lv


Lai uzlabotu bezdarbnieku apmācības kvalitāti atbilstoši darba devēju pieprasījumam, valdība otrdien, 23.augustā, atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu novirzīt papildus vairāk kā 7 milj. latu Eiropas Sociālā fonda (ESF) finansējuma bezdarbnieku apmācībai.

Ar ESF atbalstu darba devējiem būs iespēja pašiem noteikt un apmācīt vairāk kā 7 tūkst. bezdarbnieku Latvijas tautsaimniecības prioritārajās nozarēs un uz eksportu orientētās pakalpojumu nozarēs, piemēram, transporta, kokrūpniecības, ķīmiskās rūpniecības, mašīnbūves, tūrisma, loģistikas u.c. nozarēs. Lai to panāktu, Labklājības ministrija sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un darba devēju asociācijām ir izstrādājusi jaunu apmācības veidu – bezdarbnieku apmācība sadarbībā ar darba devēju organizācijām un nozaru darba devēju organizāciju apvienībām.

„Lai mācību process būtu efektīvs ilgtermiņā un atbilstu darba tirgus pieprasījumam, Labklājības ministrija ir izveidojusi komisiju, kurā darbojas Latvijas Darba devēju konfederācijas, dažādu nozaru asociāciju un Ekonomikas ministrijas pārstāvji, kuri kopīgi lemj par izglītības programmu piedāvājumu bezdarbniekiem. Pēc tikšanās ar dažādu nozaru asociācijām un uzklausot viņu priekšlikumus par jomām, kurās būs nepieciešams sagatavots darba spēks, pašlaik tiek gatavots pieejamo izglītības programmu saraksts. Līdz ar to bezdarbniekam ir iespēja apgūt tādu profesiju, pēc kuras ir vai būs pieprasījums,” skaidro labklājības ministre Ilona Jurševska.

Plānots, ka bezdarbnieku apmācība notiks divos veidos – bezdarbnieks mācīsies izglītības iestādē atbilstoši darba devēja noteiktajai specialitātei vai arī bezdarbnieks mācīsies pie konkrētā darba devēja.

Īstenojot bezdarbnieku apmācību pēc darba devēja pieprasījuma izglītības iestādē, darba devēja pienākums būs slēgt darba līgumu ar bezdarbnieku vismaz uz 3 mēnešiem. Savukārt, īstenojot praktisko apmācību pie darba devēja, viņa pienākums būs slēgt darba līgumu ar apmācīto bezdarbnieku vismaz uz 6 mēnešiem.  

Jaunā apmācības veida ietvaros bezdarbnieka apmācībai varēs piesaistīt arī ārvalstu speciālistus, akadēmisko mācībspēku, kā arī nepieciešamības gadījumā bezdarbnieku mācību procesā izmantot ārvalstu specializētās laboratorijas.

Mācību laikā bezdarbnieks saņems stipendiju 70 latu apmērā, bet darba vadītājs – ne vairāk kā 100 latu apmērā. Savukārt nozaru asociācijas vai darba devēju organizācijas par katru apmācāmo saņems 40 latus.

Paredzēts, ka šajā pasākumā iesaistīs bezdarbniekus, kuri vismaz gadu pirms mācību uzsākšanas nav bijuši nodarbināti pie tā darba devēja, pēc kura pieprasījuma tiks īstenota attiecīgā bezdarbnieka apmācība.

Aktuālā informācija par ES struktūrfondiem labklājības nozarē pieejama mājas lapā http://sf.lm.gov.lv.