ZZS: zemkopības ministram jāmostas no ziemas miega; steidzami jādomā par nozares stabilizēšanu

Šobrīd vairāk nekā nekad lauksaimniecības nozarei nepieciešams zemkopības ministrijas atbalsts. Neskatoties uz faktu, ka ražošanas izejvielas paliek aizvien dārgākas un ar katru dienu tās kļūst nepieejamākas, kas apdraud to ražošanas līmeni, ko esam pieraduši saražot līdz šim, par nozari atbildīgais ministrs turpina gulēt "ziemas miegā", uzskata Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis.

Laikā, kad notiek karš Ukrainā, vairāk nekā jebkad ir nepieciešama izlēmīga un operatīva rīcība attiecībā uz pārtikas ražošanu un tās pietiekamības nodrošināšanu iedzīvotājiem par samērīgu cenu. Mēs kā Latvijas valsts un Eiropas Savienība kopumā nevaram atļauties ražot mazāk, ir jādomā, kā saražot vairāk un efektīvāk, tādejādi samazinot patērētājiem arī gala cenu pārtikai.

U.Augulis: "Ražošanas izejvielas paliek aizvien dārgākas, un ar katru dienu tās kļūst nepieejamākas, kas apdraud to ražošanas līmeni, ko esam pieraduši saražot līdz šim. Negatīvs efekts uz Latvijas ekonomiku sagaidāms arī tāpēc, ka Ukrainā būs būtisks ražošanas apjoma samazinājums augkopības produkcijai. Karadarbības rezultātā ir mainījušies tirgi un loģistika, bet patēriņš būs jānodrošina līdzšinējā līmenī. Lauksaimnieki ir pilnībā gatavi atteikties no agresoru - Baltkrievijas un Krievijas - ražotajām izejvielām, tāpēc ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk atrast jaunus piegādātājus, un rast veidu, kā pastiprināt investīcijas tehnoloģijās, kas palīdz maksimāli efektīvi nodrošināt lauksaimnieciskās produkcijas ražošanas procesu."

Jau tagad ir skaidrs – labi nebūs un cenas kāps, uzsver U.Augulis. Lauksaimniecības nozare šobrīd katru dienu saskaras ar arvien jauniem izaicinājumiem, tai pašā laikā vienīgā ministrija, kas tieši pārstāv nozares intereses un kuras tiešais uzdevums ir operatīvi un plānveidīgi sniegt nozarei atbalstu, nodarbojas tikai ar mierināšanu, apgalvojot, ka "viss kārtībā un gan jau viss būs labi".

U.Augulis asi iebilst pret šādu pasīvu attieksmi, aicinot uz proaktīvu rīcību: "Labi nebūs! Jau tagad ir skaidrs: ja nesekos plānveida un steidzama rīcība, tad rudenī sagaidīsim milzu cenu kāpumu daudziem pārtikas produktiem un atsevišķu pārtikas produktu deficītu. Jau šobrīd augkopības pārstāvji prognozē, ka kartupeļu cena var pieaugt līdz pat 4,00 eiro kilogramā! Regulāri sazinoties un uzturot dialogu ar lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ir jūtama panika mēslojuma trūkuma, degvielas, elektrības un gāzes cenu sadārdzinājuma dēļ. Gandrīz četru gadu garumā zemkopības ministrs nav veicinājis nevienu vērā ņemamu iniciatīvu, visu laiku cenšoties būt neredzams."

Daudziem lauksaimniekiem jau šobrīd ir liels ražošanai vajadzīgo izejvielu deficīts, un daudziem ražas audzēšanai pietrūks vai nebūs vajadzīgo minerālmēslu. Rudenī tik nepieciešamie fosforu un kāliju saturošie minerālmēsli noliktavā šobrīd ir vien retajam un tirgū nav pieejami, skaidro U.Augulis.

Līdz ar to pie viena galda steidzami sasaucami visi Latvijas tirgū esošie ražošanas izejvielu piegādātāji, kooperatīvu vadītāji, izejvielu ražotāji un to pārstāvji Latvijā, lai meklētu kopīgus risinājumus, kā nodrošināt lauksaimniekus ar visu ražošanai nepieciešamo. Ir jāmeklē jauni izejvielu piegāžu tirgi un zemkopības ministram to apzināšanā ir aktīvi jāpiedalās.

Ja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards nav spējīgs beidzot pārņemt lauksaimniecības nozares vadības grožus, tad Latvijas valdības vadītājam Krišjānim Kariņam jāpieņem operatīvi un strikti lēmumi par nozares atbalstu un glābšanu pirms tās "krišanas bezdibenī", uzsver U.Augulis.

​VĒL LĪDZ 8.APRĪLIM VARI PARAKSTĪTIES : OSTĀM jāpa...
Krauze par Covid-19 ierobežojumiem: Daudzus valdīb...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter