ZZS: Valdība nedrīkst vilcināties ar lēmumiem par atbalstu Latvijas lauksaimniekiemZaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcija, trešdien, 10.septembrī, tiekoties ar Ministru prezidentu Laimdotu Straujumu, aicināja pildīt iepriekš lauksaimniekiem dotos solījumus un jau tuvākajā laikā valdības sēdē pieņemt lēmumu par pārejas posma valsts atbalstu, lai Latvijas lauksaimnieki spētu turpināt savu darbību un konkurēt ar citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu lauksaimniekiem.

„Laikā, kad Krievijas noteikto sankciju dēļ Latvijas lauksaimnieki un ražotāji jau cieš zaudējumus, īpaši piena nozarē, valdībai ir jādara viss iespējamais, lai sniegtu atbalstu tik svarīgai nozarei kā lauksaimniecība. Mums ir jāpalīdz lauksaimniekiem pārdzīvot grūtības un turpināt nozarei strādāt, jo no tā lielā mērā ir atkarīga Latvijas reģionu tālākā attīstība un darba vietu saglabāšana reģionos dzīvojošajiem,” uzsver ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Tiekoties ar Ministru prezidenti, ZZS Saeimas frakcijas deputāti un lauksaimnieku organizāciju pārstāvji pauda neizpratni par otrdienas, 9.septembra, valdības lēmumu neskatīt Zemkopības ministrijas sagatavotos priekšlikumus par pārejas posma valsts atbalstu nākamajiem trīs gadiem. Tas nepieciešams, jo iepriekšējā, V.Dombrovska vadītā valdība sarunās par ES daudzgadu budžetu piekrita, ka 2015., 2016., un 2017.gadā lauksaimnieki saņems mazāku atbalstu no ES nekā iepriekšējos gados.

Premjere solīja, ka jautājums par pārejas posma atbalstu lauksaimniekiem tiks izskatīts tuvākajās valdības sēdēs līdz ar jautājumu par papildus 5,6 miljoni euro piešķiršanu akcīzes nodokļa kompensēšanai lauksaimniecībā izmantojamajai degvielai, lai lauksaimnieki varētu sekmīgi apstrādāt laukus. Lai atbalstītu nozari un nemazinātu Latvijas lauksaimnieku konkurētspēju, Zemkopības ministrija piedāvā nākamgad kā pārejas posma valsts atbalstu paredzēt 50,96 miljonus euro, 2016.gadā – 26,24 miljonus euro, bet 2017.gadā – 1,57 miljonus euro. Tas nodrošinātu, ka valsts atbalsts lauksaimniekiem saglabātos vismaz 2013.gada līmenī. Jāņem vērā, ka 2015 un 2016.gadā, lai arī valsts sniegtu atbalstu, kopējais maksājumu apjoms Latvijas lauksaimniekiem nepietuvināsies Baltijas valstu (Igaunijas, Lietuvas) lauksaimnieku līmenim, atzīmēja ZZS Saeimas frakcijas deputāti. Uz to norādīja arī lauksaimniekus pārstāvošo organizāciju pārstāvji, piebilstot – ja maksājumi Latvijas zemniekiem būtu vismaz ES vidējā līmenī, tad nekādu atbalstu no valsts nelūgtu. Šobrīd tie nepārsniedz 42% no ES vidējā līmeņa, tāpēc bez nopietna iemesla valdībai, atliekot jautājuma izskatīšanu, lauksaimniekos tiek radīta papildus nevajadzīga spriedze.

„Esam apvainojušies, ka mūsu ministrs Jānis Dūklavs ir nonācis zem sitiena,” tikšanās laikā pauda Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas vadītāja Aija Balode. Līdzīgs viedoklis bija arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes vadītājam Edgaram Treibergam: „Mūs kaitina tas, ka vienu dienu sola, citu – ne. Tas rada spriedzi nozarē”.

Līdztekus jautājumam par pārejas posma atbalsta maksājumiem, ZZS frakcijas deputāti aktualizēja piena nozares problēmjautājumus. Kā stāstīja Lauksaimnieku apvienības vadītāja Sandra Stricka, piena iepirkuma cenas ir samazinājušās par 50%, turklāt pārstrādātāji pagarina maksājumu termiņus. Pēc Zemkopības ministrijas iniciatīvas piena nozarei tika piešķirts atbalsts 6,6 miljonu euro apmērā, vienlaikus notiek nopietns darbs pie jaunu tirgu apgūšanas. Pēc zemkopības ministra Jāņa Dūklava vizītes Baltkrievijā jau tuvākajā laikā pirmās kravas ar Latvijā ražotajiem piena produktiem sāks ceļu uz Baltkrieviju. Iespējas varētu būt arī Ķīnas tirgū – drīzumā Latvijā ieradīsies šīs valsts atbildīgo institūciju pārstāvji, lai veiktu mūsu uzņēmumu ekspertīzes, un oktobrī tiek solīti pirmie sertifikāti, kas apliecinātu Latvijas produktu atbilstību Ķīnas prasībām.

Premjere L.Straujuma sarunā ar ZZS deputātiem apliecināja valdības gatavību pēc diviem mēnešiem – oktobra beigās – atkārtoti izvērtēt situāciju piena nozarē un nepieciešamības gadījumā, balstoties uz Zemkopības ministrijas priekšlikumiem, lemt par turpmāku valsts atbalstu.


Papildus informācijai:
Dace Kārkliņa
Zaļo un zemnieku savienības preses sekretāre
Tālr. 29533172
www.zzs.lv


ZZS Saeimas deputāti: nākamgad indeksējot pensijas...
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs dosies darba viz...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter