ZZS panāk Saeimas vairākuma atbalstu krīzes laikā piešķirto pensiju pārskatīšanaiSaeima ceturtdien, 18. jūnijā, otrajā galīgajā lasījumā ar 88 balsīm „par” atbalstīja grozījumus likumā „Par valsts pensijām”, kas paredz jau no 2016. gada uzsākt krīzes laikā piešķirto pensiju palielināšanu. Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pauž gandarījumu, ka intensīvās konsultācijās ir izdevies pārliecināt valdību veidojošo partiju pārstāvjus neatlikt pensiju pārskatīšanu un novērst ekonomiskās krīzes negatīvās sekas uz daudzu pensionāru ienākumiem.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis akcentē: „Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai, mūsu pienākums ir uzlabot arī pensionāru dzīves kvalitāti. Šis uzdevums tika iekļauts valdības deklarācijā, un mums ir prieks, ka izdevās panākt koalīcijas partneru sapratni un atbalstu pensionāru prasībām”. A.Brigmanis ir vienojies, ka šā gada 30. jūnijā Ministru prezidente un finanšu ministrs tiksies ar Latvijas Pensionāru federācijas valdi, lai pārrunātu konkrētus priekšlikumus pensiju palielināšanas iespējām.

ZZS Saeimas frakcijas deputāte, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča norāda, ka ar šo ceturtdien pieņemtajiem likuma grozījumiem tiks pārskatītas ne tikai krīzes laikā piešķirtās pensijas, bet arī novērsta negatīva indeksa piemērošana pensiju aprēķinam nākotnē. „Ar šo likumu nodrošināsim, ka ekonomiskās lejupslīdes situācijā pensijas kapitāls vairs nesarūk un cilvēks var pilnībā paļauties uz darba gados veiktajām sociālajām iemaksām,” akcentē A.Barča.

Likuma grozījumi paredz ierobežot indivīdu uzkrātā pensijas kapitāla jeb uzkrāto sociālo iemaksu svārstības, nesamazinot piešķiramās pensijas apmēru gados, kad apdrošināšanas iemaksu algu indekss ir mazāks par „1”. Šādā situācijā pensiju kapitāla aktualizācijai tiks piemērots indekss „1”, tātad faktiski pensijas kapitāls paliks nemainīgs. Līdztekus likumā iestrādāts mehānisms, lai novērstu pārāk strauju pensiju kapitāla pieaugumu ekonomiskās izaugsmes gados.

Saskaņā ar Saeimā atbalstītajām likuma izmaiņām pensijas paredzēts pārskatīt personām, kurām laikā no 2010. gada 1. janvāra līdz 2015. gada 31. decembrim piešķirtas vai pārrēķinātas vecuma, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensijas. Pensijas tiks pārskatītas, negatīvos 2009., 2010. un 2011. gadu apdrošināšanas iemaksu algas indeksus aizstājot ar indeksu „1”.

Likumā „Par valsts pensijām” gan netiek iekļauts mehānisms pensiju pārskatīšanai - to paredzēts noteikt ikgadējā valsts budžeta likumā un vidēja termiņa budžeta ietvara likumā, ievērojot valsts budžeta iespējas.

Pensiju likuma grozījumi, ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumu, paredz arīdzan pilnveidot invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtību, mainoties invaliditātes grupai. Likuma izmaiņas paredz I un II grupas invaliditātes pensijas pārrēķina formulā ietvert lielākus koeficientus, un pensijas apmērs pārrēķina rezultātā varēs pieaugt straujāk. Pašreizējais mehānisms pārrēķina formula ļauj pensiju palielināt ne vairāk kā par 10%.

Tāpat likuma grozījumi paredz pagarināt vecuma pensijas izmaksu saglabātajā invaliditātes pensijas apmērā gadījumos, kad invaliditātes pārtraukuma laiks nav lielāks par četriem mēnešiem. Patlaban vecuma pensiju izmaksu iepriekšējā apmērā turpina, ja invaliditātes pārtraukums nav ilgāks par mēnesi. Taču praksē ir gadījumi, kad persona nepagūst veikt invaliditātes ekspertīzi un pagarināt invaliditātes termiņu mēneša laikā, un nav tiesiska pamata pensiju saglabāt iepriekšējā apmērā.

Lai novērstu gadījumus, kad personas vienlaikus saņem pensiju un bezdarbnieka pabalstu, likumā paredzēts noteikt, ka vecuma pensijas izmaksa tiek pārtraukta uz laiku, kamēr persona saņem bezdarbnieka pabalstu.


Papildus informācijai:
Dace Kārkliņa
Zaļo un zemnieku savienības preses sekretāre
Tālr. 29533172
www.zzs.lv


Eiropas Savienībā un Latvijā sieviešu un vīriešu l...
Brigmanis: ZZS neatbalsta vēlētāju reģistra ievieš...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter