ZZS: Demokrātiskas vēlēšanas Latvijā nav iespējamas dēļ varas partiju kontroles pār sabiedriskajiem medijiem

Situācijā, kad sabiedriskie mediji ir pilnīgā valdības kontrolē un kļuvuši par varas partiju ruporu, demokrātiskas vēlēšanas Latvijā nav iespējamas, uzskata Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kas ir vērsusies Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojā, aicinot šim jautājumam pievērst pastiprinātu uzmanību.

ZZS veiktā analīze liecina, ka teju uz 9 pozīcijas politiķu pārstāvjiem savu viedokli sabiedriskajos medijos vēlēšanu periodā var paust tikai viens opozīcijas politiķu pārstāvis. Līdz ar to iedzīvotāji nesaņem vispusīgu un objektīvu informāciju, bet tikai šauru varas partiju viedokli.

Piemēram, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Rīta Panorāma" politiķi (Saeimas deputāti, parlamentārie sekretāri un ministri) laika periodā no 1.janvāra līdz 31.maijam uz klātienes un attālinātajām intervijām ir aicināti 88 reizes – pozīcijas pārstāvji 84%, opozīcijas - 16%. Līdzīgi LTV raidījumā "Šodienas Jautājums" tajā pašā laika periodā aicināti 37 politiķi, no kuriem arī 86% pozīcijas un 14% opozīcijas pārstāvji. Latvijas Radio (LR) raidījumā "Krustpunktā" 2022.gadā kā viesi aicināti 52 valsts līmeņa politiķi, no kuriem 83% bija pozīcijas un 17% opozīcijas pārstāvji.

Šāda un līdzīga disproporcija pārstāvētajos viedokļos starp varas partijām un opozīciju ir novērojama arī citos raidījumos gan LTV, gan LR, secinājusi ZZS. Tas padara Latviju par nedemokrātisku valsti un neatbilst ne Eiropas Savienības, ne NATO, ne EDSO principiem, tāpēc Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs tiek aicināts izvērtēt iespēju savu vēlēšanu novērošanas komandu nosūtīt uz Latviju jau vistuvākajā laikā un pievērst īpašu uzmanību tieši sabiedrisko mediju darbībai priekšvēlēšanu periodā.

ZZS Ministru prezidenta kandidāts Aivars Lembergs uzskata, ka sabiedriskie mediji ir pilnībā nonākuši varas partiju šauru interešu ietekmē, un demokrātisku vēlēšanu norise līdz ar to nav iespējama.

„Valdības varas partiju uzdevumā valsts radio un televīzija, iesaistot prokuratūru, tiesu un ārvalstu valdības, mani ilgstoši vajā, panākot pat ieslodzījumu cietumā. Lai atspēkotu visus melus, izdomājumus un fake ziņas, man ir liegta iespēja paust savu viedokli sabiedriskajos medijos. Mani, Aivaru Lembergu, valsts radio un televīzija vispār neatspoguļo, jo šie mediji strādā tikai un vienīgi varas partiju interesēs", uzsver ZZS Ministru prezidenta amata kandidāts.

EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs kā galvenā aģentūra Eiropā vēlēšanu novērošanas jomā regulāri sūta savus novērotājus, lai uzraudzītu vēlēšanu norisi Latvijā un sniegtu atzinumu attiecībā par demokrātijas standartu ievērošanu priekšvēlēšanu periodā un arī vēlēšanu dienā.

Vēlēšanu norises procesā Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs vienmēr atsevišķu uzmanību pievērš gan sabiedrisko, gan komercmediju darbam, lai visiem vēlēšanu procesa dalībniekiem tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas tiesības izteikties, paust savu viedokli un uzrunāt vēlētājus. 

Satversmes tiesa vērtēs bērnudārzu pedagogu atalgo...
Konference "Rēzeknes SEZ - šodien un rīt"

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter