ZZS aicina degvielas cenu kāpumu bremzēt ar akcīzes nodokļa samazināšanu

Apstākļos, kad strauji pieaug naftas cenas pasaules tirgos, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti sadarbībā ar kolēģiem opozīcijā aicina samazināt akcīzes nodokli degvielai. Sagatavotie priekšlikumi ierobežos degvielas cenu kāpumu, amortizēs tā efektu uz iedzīvotāju pirktspēju un uzņēmumu izmaksām.

Izskatīšanai Saeimā iesniegtie grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli" paredz samazināt akcīzes nodokli par 0.15 eiro par vienu litru pie nosacījuma, ka naftas cenas biržā (Brent Crude) pārsniedz 100 ASV dolārus par barelu. Piedāvātā akcīzes nodokļa samazinājuma rezultātā tiek prognozēts, ka mazumtirdzniecības cena samazināsies par 0.18 eiro par vienu litru.

Grozījumus likumā "Par akcīzes nodokli" ar aicinājumu iekļaut Saeimas tuvāķās sēdes darba kārtībā parakstījuši Vjačeslavs Dombrovskis, Edgars Tavars, Uldis Augulis, Didzis Šmits, Viktors Valainis, Raimonds Bergmanis, Janīna Jalinska, Jānis Dūklavs, Armands Krauze un Evija Papule.

ZZS līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts E.Tavars akcentē, ka Krievijas agresija Ukrainā izraisījusi līdz šim nebijušu starptautisko sankciju vilni, kas radījis strauju naftas cenu lēcienu pasaules tirgos un līdz ar to arī mazumtirdzniecībā degvielas cenas sasniegušas nebijušu līmeni.

"Mums ir strauji jārīkojas, lai degvielas cenu kāpums nemazinātu iedzīvotāju pirktspēju un būtiski nekāptu uzņēmumu izmaksas, kas radīs inflācijas pieaugumu. Piedāvātais risinājums ir optimāls arī no valsts budžeta viedokļa, jo ietekme uz kopējiem nodokļu ieņēmumiem tiek prognozēta neliela," skaidro E.Tavars.

Tiešā prognozētā ietekme uz akcīzes nodokļa ieņēmumiem ir mīnus 179,88 miljoni eiro, tomēr, ņemot vērā to kompensēs pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi, kas, pieaugot naftas cenām, 2022.gadā varētu būt par 180 miljoniem eiro lielāki nekā plānots iepriekš.

Papildus šiem akcīzes likuma grozījumiem sagatavoti priekšlikumi izmaiņām likumā "Par atbilstības novērtēšanu", lai noteiktu, ka dīzeļdegvielu līdz 2023.gada 1.aprīlim ir atļauts realizēt bez pievienotas biodegvielas. Šāds priekšlikums sagatavots, lai par 0.10 -0.12 eiro par litru samazinātu dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cenu, ko ietekmēs biodegvielas piejaukums. Tas attiecas uz uzņēmējdarbību, īpaši lauksaimniecību. 

ZZS norobežojas no A.Lemberga izteikumiem par karu...
ZZS: operatīvi un izlēmīgi jāveido Vienots monitor...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter