lzs.lv


Otrdien, 5.aprīlī, zemkopības ministrs tikās ar Ukrainas parlamenta delegāciju. Plānojot vizīti Latvijā, Ukrainas parlamenta deputāti izteica vēlēšanos iepazīties ar situāciju lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā.

Sarunu gaitā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzsvēra, ka Latvija kā vienu no savām ārpolitiskajām un attīstības sadarbības prioritātēm ir noteikusi divpusējo atbalstu Ukrainai, sniedzot ieguldījumu Ukrainas reformu procesā. Darbam Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrijā 2015. gada 21. septembrī ir nosūtīts Latvijas nacionālais eksperts, kurš konsultē Ukrainas speciālistus likumdošanas un kopīgas sadarbības jautājumos. Prioritāros sadarbības virzienus Latvijas un Ukrainas lauksaimniecības nozares pārstāvji jau definējuši zemkopības ministra Jāņa Dūklava un Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministra Alekseja Pavlenko vairākkārtēju tikšanos laikā pagājušajā gadā un šāgada sākumā. Prioritārie sadarbības virzieni ir: mežsaimniecība, zivsaimniecība un atbalsts lauku attīstībai, īpaši piena kooperatīvu veidošanai.

Sarunu gaitā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Zemkopības ministrijas speciālisti stāstīja Ukrainas parlamentāriešiem par līdz šim paveikto. Ukraina ir sākusi īstenot meža politikas reformu, uzsvaru liekot uz valsts meža ilgtspējīgu apsaimniekošanu, un tieši Latvijas meža apsaimniekošanas modelis Ukrainas pusei šķiet vispiemērotākais. Drīzumā gaidāma arī Ļvivas apgabala mežsaimniecības ekspertu vizīte Latvijā.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs īstenojis attīstības sadarbības projektu Ukrainā, nodrošinot pieredzes pārņemšanu ES likumdošanas ieviešanā lauksaimniecības konsultāciju sistēmas izveidei un lauku teritoriju līdzsvarotai attīstībai. Projekta laikā Latvijā pieredzes apmaiņas vizītēs ieradušies 32 Ukrainas lauksaimniecības speciālisti, apgūstot kooperācijas pieredzi piena nozarē, ES standartu ieviešanā piena lopkopībā un veterinārijā, meža resursu apsaimniekošanā un meža konsultāciju sistēmas izveidē, kā arī lauku teritoriju attīstības un lauku tūrisma produktu veidošanas jautājumos.

Balstoties Latvijas pieredzē, Ukraina Čerņigovas (Čerņihivas) apgabalā vēlas īstenot pilotprojektu lauksaimnieku piena ražošanas saimniecību kooperācijā. Zivsaimniecības un akvakultūras jautājumos patlaban sadarbība norisinās informācijas apmaiņas veidā. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Ukrainas parlamenta delegācijas pārstāvji pārrunāja arī valstu savstarpējo tirdzniecību.

Ukraina ir starp Latvijas nozīmīgākajām lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības produktu tirdzniecības partnervalstīm, un imports no Ukrainas pakāpeniski aug. Nozīmīgākā produktu grupa importā no Ukrainas ir miltu izstrādājumi un konditorejas produkti, otrajā vietā ir bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni, kam seko kakao konditorejas izstrādājumi (šokolāde un šokolādes izstrādājumi). Latvijas eksportā uz Ukrainu dominē bezalkoholiskie un alkoholiskie dzērieni, zivis un vēžveidīgie (galvenokārt siļķes un brētliņas), kā arī gaļas un zivju izstrādājumi (pārsvarā zivju konservi – sardīnes, brētliņas, šprotes).