Viktors Valainis: Vajag divu veidu pašvaldību referendumus – konsultatīvos un lemjošos

"Sen gaidīts, vajadzīgs lēmums - Saeimā beidzot otrajā lasījumā pieņemts Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts. Sagaidu, ka arī galīgais trešais lasījums būs drīz. Referendumi pašvaldībās ir vajadzīgi, lai veicinātu iedzīvotāju pilsonisko aktivitāti un demokrātisko līdzdalību," raksta Valsts prezidents Egils Levits savā sociālā tīkla "Twitter" kontā. Jūs esat Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas priekšsēdētājs. Kas notiek ar pašvaldību referendumu ideju?

Valsts prezidents dzīvo mazliet citā realitātē, kas atrauta no ļaužu dzīves. Bet tas, ka viņš atbalsta pašvaldību referendumus, jau pats par sevi ir pozitīvi. Jā, likums par pašvaldību referendumiem ir ticis cauri otrajam lasījumam. Es gan vēlos teikt, ka šajā likumā vajag iekļaut arī konsultatīvā referenduma versiju. Lai nav tikai lemjošie referendumi iespējami. Lemjošam referendumam ir nepieciešams lielāks iedzīvotāju skaits, kas nobalso. Ir jānosaka problēmu loks, par kurām var būt lemjošais, par kurām konsultatīvais referendums. 

Ir jādod iespēja balsot par iedzīvotājiem svarīgām problēmām, lai pašvaldības var uzzināt, kāds ir iedzīvotāju viedoklis.

Domāju, ka likums par pašvaldību referendumiem tuvākajā laikā tiks pieņemts, jo tajā vairs nav pārāk asi diskutējamu jautājumu. Es iestājos par divu veidu - lemjošo un konsultatīvo - referendumu iestrādāšanu likumā. Laiks rādīs, vai šī ideja tiks akceptēta.

Referendumi ir labi, demokrātija ir jauka, bet vai nevar atgadīties blaknes - ka kāda pierobežas pašvaldība izgudro, piemēram, ka latviešu valoda ir jāliek malā un visas lietas domē jākārto baltkrieviski?

Esam komisijā rūpīgi analizējuši tos jautājumus, par kuriem var tikt ierosināti pašvaldību referendumi. Tie jautājumi, kas pašlaik ir iebalsoti likumā, ir sabalansēti ar sabiedrības un valsts interesēm.

Ja likums tiks pieņemts tāds, kurā būs gan lemjošie, gan konsultatīvie referendumi, lemjošajiem vajadzēs lielu iedzīvotāju atbalstu. Bet konsultatīvie referendumi ļaus uzzināt sabiedrības viedokli - vai kādiem pašvaldības lēmumiem ir pietiekams atbalsts. Tas veicinātu varas un tautas savstarpējo saprašanos.


Raksta avots un viss raksts: NRA.LV ( https://ej.uz/1gns

©Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

LZS: Latvenergo peļņa jānovirza straujā elektroene...
ZZS: Ja premjers nespēj rīkoties izlēmīgi un uztei...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter