Pašvaldību budžetu nosargāšana – ZZS nopelnsPirmdienas, 7.novembra ZZS valdes sēdes galvenais temats, protams, joprojām bija sarunas ar SVF un EK pārstāvjiem par 2012.gada budžeta apcirpšanas noteikumiem, galvenokārt tiem, kas skar pašvaldību budžetus. Negribu šeit īpaši pieminēt skaitļus, jo sarunu laikā tie ir nepārtraukti manījušies. Skaidrs, ka visi kaut ko zaudēs un arī pašvaldības neizies gluži sveikā. Taču nu jau tie nekādā gadījumā nebūs 100 miljoni latu, par ko bija runa pirms nedēļas.

Kāpēc gan Vienotība, gan arī Zatlera Reformu partija un pat Nacionālā apvienība bija izvēlējušās par cērpamām aitām tieši pašvaldības? Te atbilde rodama it viegli, ja vien atceramies, kas bija galvenie pašvaldību vēlēšanu uzvarētāji. Tās bija ZZS ietekmē esošās pašvaldības! Vēl arī tās, kurās toni noteica vietējās vēlēšanu apvienības. Rīgā un Latgalē dominēja Saskaņas centrs. Vidzemē joprojām daudzviet vecās pozīcijas bija saglabājuši tautpartijieši. Tātad, no pašreizējās valdošās koalīcijas viedokļa pašvaldības bija un joprojām ir politisko pretinieku rokās, un lai tad tās arī cieš! Lai atceras un turpmāk mācās uzminēt, kuri būs šīs valsts īstenie kungi. Īpaši izdevīgs šāds gājiens būtu Vienotībai, jo Vides un Reģionālās attīstības ministrija taču atdota Zatlera odiozākajam ministram Sprūdžam, kuram patiesā situācija reģionos vēl pavisam sveša un neskaidra. Ja Vilka iecerētais konsolidācijas plāns būtu izdevies, tad arī Sprūdža politiskajai karjerai ar to pašu būtu pārvilkta trekna svītra.

Gods kam gods: ZZS šajā situācijā spēja pārkāpt savām ambīcijām un rīkojās kā īsteni valstiska partija. Mūsu reakcija bija zibenīga: jau tūlīt pēc 30.oktobra ZZS valdes sēdes tika iedarbinātas visas partijas rīcībā esošās sviras: tika brīdināta Pašvaldību savienība, tika apzvanīti novadi. Otrdien tika nosūtīta protesta vēstule premjerministram un aizdevējiem, trešdien – iesniegts paziņojums presei (Tas izlasāms Latvijas Avīzes piektdienas numurā). Sporta terminoloģijā runājot, bumba tika piespēlēta Pašvaldību savienībai un nolikta tās centra uzbrucējam Andrim Jaunsleinim tieši pa sitienam. Par visu turpmāko visiem viss jau zināms no centrālās preses. Pašreiz diskusija ir: vai pašvaldības zaudēs vienu, vai divus procentus no Iedzīvotāju ienākumu nodokļa (nevis piecus, kā bija iecerēts sākumā), un ko vienā vai otrā gadījumā turpinās finansēt vai līdzfinansēt valsts.

7.novembra ZZS valdes sēdē ZZS priekšsēdētājs Raimonds Vējonis informēja par savu tikšanos ar Valūtas fonda un EK vadītājiem. Saruna notikusi piektdien vēlu vakarā un apsolīto 15 minūšu vietā ilgusi vairāk nekā stundu. Atklājies, ka aizdevējus ļoti ieinteresējuši opozīcijas partijas argumenti, it īpaši tādēļ, ka daži fakti tiem pavisam nav bijuši zināmi. Tā piemēram, aizdevēji nav līdz šim zinājuši, ka Latvijā ir vērtīgi īpašumi, proti, pagaidām dīkā stāvošie naftas cauruļvadi, kas nav aplikti un nemaksā Nekustamā īpašuma nodokli. Tāpat viņiem nav bijis zināms, cik pamatīgi pašvaldību budžeti tikuši apcirpti jau iepriekšējās konsolidāciju reizēs. Raimonda Vējoņa teikto aizdevēju pārstāvji pieprasījuši apstiprināt arī ar rakstiskiem pierādījumiem, un tie vēlāk arī tikuši iesniegti. Sarunā noskaidrojies arī, ka aizdevējiem nepatīk lielākas brīvības piešķiršana pašvaldībām, kaut gan tā ir lieta, par ko mūsu valdība ar pašvaldībām ir nākusi pie vienprātīga secinājuma, ka šāda varas pārdale būtu ļoti lietderīga, jo tikai pašas pašvaldības tā īsti zina un redz, kuram iedzīvotājam nepieciešama palīdzība un kuram to nekādā gadījumā nevajadzētu dot. Uzņēmēji līdz šim pastāvošo aprūpes sistēmu jau sen dēvē par sliņķu inkubatoru, jo katrā novadā atrodamas ģimenes, kas izbrāķē visus piedāvātos darbus un to vietā izvēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu un citus atvieglojumus un atlaides, kas pienākas trūcīgām ģimenēm. Tādā veidā daudzi izveicīgākie pabalstu mednieki iemanījušies dzīvot pārticīgāk nekā tie, kuri strādā. (Šajā sakarībā arī valdes sēdē tika minēti vairāki piemēri. Uldis Sesks teica, ka Liepājas uzņēmēji nevar dabūt strādniekus ceļu būvei un labiekārtošanai, kur varētu mēnesī nopelnīt 300 – 400 latus, tanī pašā laikā bezdarbs Liepājā ir 12%. Arī šai oficiālajai statistikai gan nevarot ticēt, jo daudzi, kas skaitās bezdarbnieki, faktiski strādājot un saņemot naudu aploksnēs. Izkontrolēt to esot grūti, jo, piemēram, Liepājas šūšanas uzņēmumu algotās šuvējas strādājot nevis fabrikas telpās, bet savās mājās. Uldis Augulis piebilda, ka Rīgā, kur darba nodrošinājuma iespējas ir vislabākās, sociālās palīdzības saņēmēju skaits esot vislielākais.)

Tad kāpēc gan aizdevējiem ir iebildumu uzticēt palīdzības piešķiršanas lietas pašvaldībām? Izrādās, tādēļ, ka viņuprāt pie varas esošie pašvaldību vadītāji šo iespēju varētu izmantot manipulācijām pašvaldību vēlēšanās.

ZZS jābūt valstiski domājošai opozīcijai. Otrs jautājums, par ko runāja ZZS valde: kā vēl vairāk rosināt darbu, strādājot opozīcijā. Šeit bija divi viedokļi. Viens – ka jāizmanto visas izsenis zināmās opozīcijas metodes: jāapstrīd viss, ko dara valdošā koalīcija un jābalso pret visiem valdības priekšlikumiem, un tas būtu pateicīgs darba lauks Pētera Tabūna tipa zeltamutēm. Otrs viedoklis – ka ZZS tomēr ir tradicionāli vienmēr bijis konstruktīvs politiskais spēks, visu laiku darbojies pozīcijā un pretendē atkal pēc iespējas ātrāk tur atgriezties, un tas būs iespējams tikai tad, ja vēlētāji redzēs, ka ZZS vienmēr aizstāv valstiski izdevīgus risinājumus. Jā, tiesa, pašreiz iedibinātā tradīcija ir tāda, ka opozīcijas priekšlikumi tiek noraidīti, lai cik labi un pareizi un vajadzīgi tie būtu. Tā tas ir. Taču šādas rīcības rezultātā pozīcijas akcijas vēlētāju acīs krīt, un konstruktīvā opozīcija tik un tā tiek novērtēta atzinīgi.  Tā kā valstiski izdevīgāko risinājumu nemaz nav tik daudz, ļoti svarīgi, kurš pirmais tos paspēs likt galdā. Mūsu situācijā ir ļoti svarīgi, lai mēs ar saviem labajiem priekšlikumiem apsteigtu Dombrovska valdību. Valde secināja, ka to ir iespējams izdarīt, jo mūsu rīcībā ir mūsu ministri, kuri katrs savā jomā ir zinošāki par jaunajiem, tikko apstiprinātajiem.


ZZS kategoriski iestājas pret NĪN nesaprātīgu piem...
ZZS turpina aizstāvēt Latvijas pašvaldības

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter