Labklājības ministrs: par vardarbību pret sievietēm nedrīkst klusētJautājums par vardarbību pret sievietēm ir ļoti aktuāls visā Eiropā. Pētījumi liecina, ka no vardarbības ģimenē Latvijā katru dienu cieš vairāk nekā 100 sievietes. Tas ir būtisks skaitlis, atklājot vardarbības pret sievieti tematikai veltītu konferenci, uzsvēra labklājības ministrs Uldis Augulis.

Savā konferences Novēršana, aizsardzība un reaģēšana uz vardarbību pret sievietēm: no normatīvajiem aktiem līdz to efektīvai izpilde atklāšanas uzrunā ministrs norādīja, ka Latvijas dati apliecina – no vardarbības ģimenē visbiežāk cieš sievietes un bērni, bet vardarbības veicēji visbiežāk ir vīrieši. Turklāt visbiežāk vardarbīgi diemžēl ir tuvinieki – vīri, partneri un tēvi. Katru dienu Latvijā no partnera fiziskas vai seksuālas vardarbības cieš vidēji 115 sievietes. 70% sieviešu nekad nav ziņojušas par savu vardarbības pieredzi.

“Vardarbība pret sievieti ir smags cilvēktiesību pārkāpums. Diemžēl pētījumi liecina, ka Latvijā šim jautājumam nepievērš pietiekamu uzmanību, maz par to runā un visbiežāk vaino pašu upuri jeb cietušo sievieti. Sabiedrībā arī valda neziņošanas kultūra, kad vardarbības gadījumus bieži noklusē. Līdzcilvēki, kuri zina par notiekošo, visbiežāk izvēlas klusēt, jo vardarbību uztver kā ģimenes lietu vai arī uzskata pašu sievieti par vainīgu notikušajā,” skaidroja ministrs.

Tāpēc U.Augulis uzsver, ka ļoti svarīgi sākt par šo tēmu runāt aizvien skaļāk, lai pievērstu sabiedrības uzmanību un darītu visu, lai mazinātu vardarbību ģimenē – pret sievietēm un bērniem. Tas dos pašām sievietēm drosmi mainīt kaut ko savā dzīvē, īpaši, ja viņas zinās, kur vērsties pēc palīdzības un kā rīkoties turpmāk. Viennozīmīgi vardarbība ģimenē negatīvi ietekmē ne tikai sievietes, bet visu sabiedrību kopumā. Tas rada pārdzīvojumus, mazina cietušās sievietes spēju pilnvērtīgi iesaistīties ne tikai ģimenes dzīvē, bet arī profesionālajā jomā.”

Līdz šim sieviešu atbalstā lielā loma bija nevalstiskajām organizācijām, kuras pelnījušas atzinīgus vārdus par ieguldīto darbu. Tomēr īpaši svarīga ir arī dažādu valsts un pašvaldību iestāžu sadarbība, no kuram ir atkarīgs, cik savlaicīga un efektīva ir palīdzība un atbalsts cietušajai sievietei. Tāpat svarīgi saprast, kā turpmāk rīkoties ar varmāku, kurš ilgstoši pazemo sievieti.

“Tāpēc Latvija sākusi ceļu, lai no vardarbības cietušajām sievietēm nodrošinātu aizsardzību un palīdzību. Veiktas ļoti būtiskas izmaiņas normatīvos, kas ļauj kardināli mainīt iesaistīto institūciju rīcību vardarbības ģimenē gadījumos. Ja iepriekš pēc vardarbības no dzīvesvietas visbiežāk aizgāja cietusī sieviete, tad tagad pēc vardarbīgās rīcības dzīvesvieta ir jāpamet vīrietim, nedrīkstot arī tuvoties cietušajiem. Veiktas vairākas būtiskas izmaiņas likumdošanā, kas pasargā cietušos no turpmākas vardarbības,” uzsver U.Augulis.  

Proti, kopš 2014.gada 31.marta ir spēkā jaunie Civilprocesa likuma grozījumi, kas paredz, ka Latvijā ģimenes vardarbībā cietušie var saņemt tūlītēju policijas un tiesas aizsardzību, ja varmāka apdraud cietušā dzīvību, brīvību un veselību.

Savukārt LM turpina pilnveidot un paplašināt rehabilitācijas iespējas no vardarbības cietušajiem un vienlaikus strādā ar varmākām, lai viņi pārtrauktu vardarbību ģimenē.

Labklājības ministrs ir gandarīts, ka norisinās šāda konference, kurā eksperti var dalīties pieredzē un rast labākos risinājumus, kā cīnīties ar vardarbību. Situācija nedaudz uzlabojas un mēs sākam par šo tēmu skaļi runāt, risināt, pievērst sabiedrības uzmanību, akcentē U.Augulis.

Konferencē piedalās Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji. To rīko ar Somijas vēstniecības, Lielbritānijas vēstniecības un Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja atbalstu. Pasākumā piedalās vairāki izcili eksperti no Somijas un Austrijas, kā arī Pasaules Veselības organizācijas, kas strādā ar vardarbības novēršanas jautājumiem.  Konference norisinās Iekšlietu ministrijā.

Konferences laikā eksperti pārrunā vardarbības pret sievietēm gadījumus, dalās pieredzē strādājot ar cietušajiem un vardarbības veicējiem, kā arī meklē labākos iespējamos risinājumus šīs problēmas mazināšanai.


Latvija un Azerbaidžāna sadarbosies veterinārās uz...
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs dosies darba viz...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter