Koalīcija neatbalsta mazo pensiju indeksāciju un sūta pensionārus pēc sociālās palīdzībasŠodien, 22.novembrī, Saeimas plenārsēdē ar balsojumu Par – 37, pret – 40, atturas – 10 Sociālo un darba lietu komisijai izskatīšanai nav nodots Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) sagatavotais likumprojekts „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām”” (likumprojekts), kas paredz pensiju indeksācijas kārtību iestrādāt likumā. Likums stātos spēkā 2014.gada 1.janvārī.

A.Barča, ZZS deputāte: „Mūsu priekšlikums ir sagatavots, lai palīdzētu valdībai izpildīt to solījumu, kas uz šodienu ir likumā un paredz atsākt pensiju indeksāciju 2014.gadā. Mēs piedāvājam divas reizes gadā indeksēt pensijas tām personām, kuru pensijas apmērs nepārsniedz 180 latus. Tādu pensionāru, kuri ir šo mazo vecuma, invaliditātes un izdienas pensiju saņēmēji, un kuriem pienāktos pensiju indeksācija pat jau ar nākamo gadu, ir vairāk nekā 400 tūkstoši. Ar 2014.gadu finansējuma avots pensiju piemaksām tiks pārcelts no sociālās apdrošināšanas uz valsts pamatbudžetu, kā tam pēc taisnības arī būtu jābūt. Un tas nozīmē, ka sociālās apdrošināšanas budžetā paliks līdzekļi, vismaz nākošajā gadā 135 miljonu latu apmērā, ko varētu novirzīt šim mērķim”

ZZS pauž sašutumu par A.Ašeradena, Vienotības deputāta un Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāra, aicinājumu pensionārus, kurus neapmierina piešķirtās pensijas apmērs, vērsties pēc sociālās palīdzības. A.Ašeradens: „Aicinu deputātus neatbalstīt ZZS virzītās sociālās politikas nepareizību un vēlmi piespiest sociālās apdrošināšanas kuģa kapteiņus izdarīt ievērojamas kursa korekcijas vienā vai otrā virzienā, laikā, (....) kad (...) plānots pieņemt lēmumu par pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu un piemaksu pie pensijas piešķiršanu pārtraukšanu, jo nebūtu lietderīgi īsā laikā iztērēt šo pasākumu rezultātā papildus iegūtos budžeta līdzekļus, tādējādi radot draudus sociālā budžeta ilgtspējai.”

ZZS atgādina, ka likuma līdzšinējās redakcijas 26.pants nosaka, ka valsts pensijas apmērs Ministru kabineta noteiktajā kārtībā pārskatāms ik gadu, ņemot vērā patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indeksa izmaiņas.

ZZS sagatavotie grozījumi paredz 26.pantu papildināt ar normu, ka valsts pensiju apmērs ir pārskatāms, ja patēriņa cenu indekss ir lielāks par skaitli „1”. Šādā gadījumā:
    1)valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz četrkāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (līdz 180 Ls), tiek pārskatītas divas reizes gadā - 1.aprīlī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu, un 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem;
    2)valsts pensijas, kuru apmērs pārsniedz četrkāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (virs 180 Ls), tiek pārskatītas vienu reizi - 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu.

Šobrīd valsts pensiju indeksācija līdz 2014.gada 1.janvārim ir iesaldēta. 2014.gadā plānots atsākt visu pensiju indeksāciju vienu reizi gadā – 1.oktobrī, ņemot vērā tikai patēriņa cenu (inflācijas) indeksu.

ZZS iesniegto likumprojektu neatbalstīja:

VIENOTĪBAS deputāti: Arvils Ašeradens, Dzintars Ābiķis, Andris Buiķis, Ingmārs Čaklais, Ilma Čepāne, Lolita Čigāne, Ina Druviete, Janīna Kursīte – Pakule, Andrejs Judins, Rasma Kārkliņa, Ainars Latkovskis, Atis Lejiņš, Aleksejs Loskutovs, Jānis Reirs, Inguna Rībena, Edvards Smiltēns, Dzintars Zaķis, Solvita Āboltiņa.

VL - TB/LNNK deputāti: Dzintars Kudums, Ilmārs Latkovskis, Imants Parādnieks, Einārs Cilinskis, Raivis Dzintars, Kārlis Krēliņš, Inese Laizāne, Ināra Mūrniece, Romāns Naudiņš, Vineta Poriņa, Dzintars Rasnačs, Dāvis Stalts.

REFORMU PARTIJAS deputāti: Valdis Zatlers, Romualds Ražuks, Guntars Bilsēns, Inita Bišofa, Inga Bite, Zanda Kalniņa-Lukaševica, Edmunds Demiters, Vjačeslavs Dombrovskis, Gunārs Igaunis, Daina Kazāka, Valdis Liepiņš,  Inese Lībiņa-Egnere, Jānis Ozoliņš, Inga Vanaga, Juris Viļums.

Pie frakcijām nepiederošo DEPUTĀTU GRUPA: Klāvs Olšteins, Gunārs Rusiņš, Elīna Siliņa, Jānis Upenieks, Viktors Valainis.


Informāciju sagatavoja:
ZZS biroja vadītāja I.Jurševska
26110065


ZZS: Aicinām premjeru ievērot noslēgto vienošanos ...
Ulmaņa mācība mūsdienu ļaudīm

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter